Tesla Arabaları Satış Rekoru Kırdı

Amerikalı elektrikli araba üreticisi Tesla, 2021 yılı ilk çeyreğinin satış sonuçlarını açıkladı.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu ABD’li otomobil devi Tesla, 2021 yılının ilk çeyreğinde rekor sayıda teslimat gerçekleştirerek 184 bin 400 araç teslimi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Şirket performans analistleri tarafından ilk çeyrek tahminlerinin daha öne 169 bin 500 araç olduğu hatırlatılırken şirketin başarısında Çin pazarının etkisi olduğu belirtildi.

Tesla tarafından yapılan açıklamada, ilk çeyrek itibarıyla 180 bin 338 araç üretildiği bildirilirken aynı dönemde 184 bin 800 araç teslim edildiğinin altı çizildi.

2020’nin son çeyreğinde de 180 bin 570 araç teslim ettiğini açıklayan Tesla, araç teslimatındaki beklentinin üzerindeki durumun Çin’deki Model Y’nin beklenenden daha yüksek satması olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Elon Musk, Bitcoin ile Tesla otomobil satışı yapılacağını söylemişti.

Elon Musk, ABD’de başlayan uygulamanın bu yıl içerisinde başka ülkelerde de geçerli olacağını bildirmişti.

İçindekiler

Tesla Araba Özellikleri

tesla-yazilim

1. Tamamen elektrikli olması

Tesla araba modellerini piyasadaki başka araba modellerinden ayıran en büyük özellik hibrit değil tamamen elektrikli olması.

tesla-amblem

2. Lüks segmentte yer alması

Model X’i bir yana koyarsak bu elektrikli arabaların halk arabası olmak gibi bir hedefi yok. Üstün teknolojiyi gayet lüks donanımlarla ve fiyatlarla sunuyorlar.

tesla-sarj

3. Şarj tedarik zinciri

Tesla Motors satış sonrasında da müşterilerine mükemmel hizmet vermeye devam ediyor. Stratejik olarak yerleştirilen istasyonlarda arabaları şarj etmek ücretsiz.

tesla-sarj-tedarik

4. Üstün kalitedeki yazılımı

Tesla arabalarda kullanılan yazılım da başka arabalara kıyasla oldukça üst düzey. Arabadaki ekranlardan şarjınızın durumunu ve motoru kontrol edebiliyorsunuz. Tesla Motorsun mobil uygulaması da mevcut.

tesla-yazilim

5. İnsanların ağzını açık bırakan bir sürüş deneyimi

Tesla araba modellerini deneyen herkes hayranlığını dile getirmekten geri durmuyor. Arabaların sürekli ödül alması da bunu kanıtlar nitelikte.

tesla-deneyim

6. Doğru ve dürüst müşteri hizmetleri

Tesla araba satışından sonra etik davranmayı elden bırakmıyor ve müşterilerinden daha fazla para almak yerine onların memnuniyetini ön plana koyuyor.

tesla-musteri

Tesla Araba Fiyatları

Tesla arabaların lüks araçlar olduğundan bahsetmiştik. Model S ve Model X yurt dışında 100.000 doların üstünde fiyatlarla satışa sunuluyor. Türkiye için fiyatlar Euro bazında yine bu civarda seyrediyor ama ithal etmeniz durumunda gümrük dosya masrafları, ÖTV, gümrük vergisi, KDV, tescil ve kayıt masrafları ile çok daha yüksek bir fiyat ödemeniz olası. Ayrıca, şu an için Türkiye’de servisi olmadığı için bir kaza durumunda en yakın Avrupa servis noktasına göndermeniz gerekecektir.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici