İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Sahibi olmak, sizi hem maddi hem de manevi açıdan etkileyen bir süreçtir. Model, marka, renk, yakıt türü, vites yapısı derken işler sizin için karmaşık bir hal alabilir. Bu süreç, ikinci el araç alırken hasar durumu, aracın temizliği dürüst satıcı bulma gibi detaylarla daha karmaşık hale dönüşebilir.

 Ancak ikinci el otomobil alırken, ihtiyaçlarınızı belirlemek, satın alacağınız otomobilden beklentileri belirleyerek, güvenli bir satıcıdan araç satın almayı tercih etmek karmaşık hale gelen süreci bir anda sizin için keyifli bir duruma dönüştürebilir, hatta sizin lehinize çevirebilir. Peki, ikinci el araba alırken önemli konular nelerdir? Bu yazımızda önemli noktalar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

İçindekiler

1) Güvenilir Kişiden Araç Almak

Otomobil alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan ilki güvenilir bir kişiden ya da  bayiden almaktır. Almak istenilen otomobilin bugüne kadar olan ruhsat sahipliği sayısını bilmek gerekli. Bu hizmetten yararlanmak için 5664’e kısa mesaj atılarak kolayca öğrenilebilir. Örnek vermek gerekirse (DETAY boşluk PLAKA) şeklinde kısa mesaj atıldığında ilgili aracın ruhsat sahiplik yılı, aracın kaç yıldır satıcıda olduğu, aracın kaç yıldır kaskolu olarak kullanıldığı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

2) Aracın Durumu – Ekspertiz Raporu

Araç alırken en önemli konulardan bir tanesi kuşkusuz aracın dış görünüşüdür. Özellikle büyük şehirlerde küçük veya büyük çeşitli kazalara araçlar maruz kalmaktadır
lar. Bu kazaların bilgisine ulaşmak her ikinci el araç satın alan kişilerin haklı bir isteğidir.

Bu rapora ulaşmak için güvenilir, kurumsal bir kimlik altında hizmet veren, aracın tüm detaylarını ayrıntılı olarak inceleyen ve bu bilgileri imzalı ve kaşeli olarak ilgili kişiye sunan bir ekspertiz ile aracımızın durumunu öğrenebiliriz.

3) Araç Kilometresi

İkinci el piyasasında araç kilometresi aracın fiyatını arttıran veya düşürün önemli faktörlerden bir tanesidir. Kilometre artışı motor kullanımı ve yürür aksamları yıpranması ile doğru orantılıdır. Bu nedenle araç alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri ilgili aracın kilometre durumudur.

Düzenli olarak servis bakımları yapılmış ve temiz olarak kullanılmış araçlarda yüksek kilometre çok fazla problem oluşturmayabilir fakat bu durum kullanıcının tercihine göre değişiklik göstermektedir. Bu durumda kilometre ile ilgili yanlış beyan ve hileli uygulamalara dikkat edilmelidir. Aracın kilometre durumunu TüvTürk ve servis kayıtlarından sorgulanabilir.

buhari otomotiv megane

4) Araç Hasar Bilgisi

 Aracın hasar durumu fiyatına etki eden en temel konudur. İkinci el araç alırken tramer (hasar durumu) sorgusu kesinlikle yapılmalıdır.  Aracın hasar bilgisine göre fiyat artacak veya azalcaktır.

Araç hasar (tramer) bilgisini cep telefonundan sms yolu ile yapılabilmektedir. Araç şasi numarası veya plaka numarasını yazıp 5664’e atarak ilgili aracın geçmiş hasar kaydına ulaşabilirsiniz.  Örnek vermek gerekirse (hasar plaka ) veya (hasar şasi numarası) yazıp 5664’e kısa mesaj atılmalıdır.

Bu duruma ek olarak bazen kişiler araçlarda oluşan hasar durumlarını bu şekilde kayıtlara yansımaması için kendi yaptırmaktadır. Bu nedenle güvenilir bir ekspertiz yapılması oldukça önemlidir.

Not: 5664 üzerinden yapılan hasar sorgulamalarına 7₺ ücret alınmaktadır.(01.02.2021)  

5) İkinci El Piyasa Analizi

İkinci el araç alırken o dönemki piyasa durumunu ve almak istenilen aracın donanımına göre hangi fiyatlara satıldığını analiz etmek önemlidir. Bu araştırma yapılırken araçların hasar ve hata durumlarına bakılmalıdır.

Almak istenilen araç ortalama ikinci el piyasasına yakın fiyatlarda olmalıdır. Araç fiyatlarını incelerken mümkün olduğun farklı kaynakları incelemek gereklidir. Bu kaynaklar ikinci el araç satışı için oluşturulan web siteler, galeriler ve bayilerdir. Bu şekilde ilgili araç için daha doğru fiyatlara  ulaşmak mümkün olacaktır.

Buhari Otomotiv güvencesi ile ikinci el araç satın alabilirsiniz. İkinci el sayfamız için tıklayın

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici