Jaguar E-TYPE’ın 60. Yılını Kutluyor

Lüks modelleri, tasarımları ile kendinden çokça söz ettiren ayrıca, sektördeki en yeni teknolojileri kullanımıyla adını duyduğumuz Jaguar E-TYPE’ın 60. Yılını yeni geliştirdiği F-TYPE Heritage 60 Edition ile kutluyor. Klasik görünümü ile otomobil severlerin dikkatini çeken E-TYPE’ın ikonik ve benzersiz özellikleriyle günümüzün en yeni teknolojilerini bünyesinde barındıran yeni Jaguar F-TYPE Heritage 60 Edition’dan yalnızca 60 adet üretilecek.

Yeni F-TYPE Heritage 60 Edition üretilirken, tasarımı ve teknolojisi ile efsaneleşmiş Jaguar’ın spor otomobillerinden olan E-TYPE’dan ilham alınmış. Modellerin tasarımı SV Bespoke kişileştirme uzmanları tarafından tasarlanan yeni Jaguar F-TYPE Heritage 60 Edition, 1960 yılından sonra herhangi bir Jaguar modelinde sunulmayan E-TYPE’a özgü Sherwood Green renge sahip olması ile dikkat çekiyor. Artı olarak çift tonlu Caraway ve Ebony Windsor deri iç kaplama seçenekleri yeni Jaguar F-TYPE Heritage 60 Edition’ı standart versiyonlarından daha farklı ve özel kılıyor.

Jaguar E-TYPE’ın 60. Yılını Kutluyor
Classic Jaguar E-TYPE

Yeni Jaguar F-TYPE Heritage 60 Edition’ı standartların dışına çıkaran özellikleri arasında; özel Diamond Turned Gloss Black 20 inc alaşım jantlar, parlak siyah ve krom dış detaylar ve siyah fren kaliperleri ile hem Coupe hem de Convertible karoser seçeneklerini barındırıyor. Birbirinden özel ve dikkat çeken özelliklere sahip olan bu otomobilde, E-TYPE’ın ünlü dikiz aynası tasarımına gönderme yapan benzersiz alüminyum ön konsol kaplaması, performans koltukların baş dayamalarında kabartmalı E-TYPE’ın 60.yıl logosu ve modelin sınırlı sayıda üretildiğinin bir işareti olan E-TYPE 60 arması bulunuyor. Caraway kenarlı halı paspaslar da bu özel modelin kabininde yerini alıyor.

Jaguar E-TYPE Yeni Görünümüyle Karşımızda

Tasarım ve performans olarak adından sıkça söz ettirirken F-TYPE, E-TYPE’ı inceleyen otomobil severler için en iyi üretilen Yıldönümü otomobili olarak söz ediliyor. Otomobilin içinde barındırdığı yenilikler bitmiyor. Yenilenmiş amortisörler, viraj denge çubukları, arka süspansiyon mafsalları ve dört tekerlekten çekiş sistemi en iyi ve keyifli sürüş deneyimi için yenilenmiş durumda. Kullanıcılarına her türlü kolaylık ve en keyifli sürüşleri yaşatmaya odaklanılan otomobilde, 575 beygir güç ve 700 Nm tork üreten V8 Superchanged motor bulunuyor. 0’dan 100 km/s hızlanmasını sadece 3,5 saniyede tamamlayan yeni Jaguar F-TYPE Heritage 60 Edition’ın maksimum hızı ise 300 Km/s ile sınırlandırılmış durumda.

Jaguar E-TYPE’ın 60. Yılını Kutluyor

Yazımıza ve yeni üretilen Jaguar E-TYPE Heritage 60 Edition’a ilham veren E-TYPE’ı incelediğimizde karşımıza otomotiv sektörü için yeniliklere yön veren bir otomobil çıkıyor. 1960’lı yılların en gözde arabalarından olan Jaguar E-TYPE, 2008 yılında The Daily Telegraph’ın Tüm Zamanların En Güzel 100 Otomobili Listesinde birinci sırada yer alarak aklımıza kazınırken aynı zamanda otomotiv tarihi açısından önemini bir kez daha vurguladı. 14 yıl üretimde kalarak ve 70.000’den fazla otomobil severe ulaşarak Avrupa’nın seri üretilen ilk spor otomobili olmuştu.

E-TYPE’ın muhteşem detay ve orantılı gövdesi, daha önceki Le mans ödüllü C-TYPE ve D-TYPE yarış otomobillerini tasarlarken aerodinamik uzmanlığını da uygulayan havacılık mühendisi Malcolm Sayer’in ustalık ürünüydü. En renkli ve zevkli yıl olan 60’ların her detayını üzerinde barındıran E-TYPE, satışa çıktığı senede en ünlü insanların ve uluslararası sosyetenin ilgisini çekmiş insanlar tarafından tercih edilen bir otomobil olmuştu.

2020’nin Otomotiv Ödülleri yazımızda ilginç araçlar bulunuyor, okumak isteyebilirsiniz.

Merve Mutlu
Yazar: Merve Mutlu

Yazar