Hyundai’nin Yeni Robotik Arabası “TIGER-X1” Başka Bir Gezegenin Yüzeyinde Gidebilir ve Yürüyebilir.

Hyundai şirketinin yeni UMV’si, Ay yüzeyi gibi zorlu alanlar için tasarlandı.

Hyundai'nin Robotik Aracı TIGER
Hyundai’nin Robotik Aracı TIGER

Hyundai’nin Transformer benzeri en yeni robocarı, yalnızca Dünya’nın en tehlikeli arazilerini geçemeyecek. Aynı şeyi gezegen dışında da yapabilecek.

Güney Koreli otomobil devi, en son Ultimate Mobility Vehicle (UMV) olan TIGER X-1’i henüz tanıttı. Ay yüzeyi gibi zorlu alanlar için tasarlandı. Tasarımda yolcular için yer olmasa da daha önce hiç kimsenin (veya araçların) gitmediği yerlere gitmesini sağlayacak şekilde geliştirildi.

Hyundai'nin Robotik Aracı TIGER
Hyundai’nin Robotik Aracı TIGER

Transforming Intelligent Ground Excursion Robot anlamına gelen TIGER, bölümün ikinci UMV’sidir. Bir basın açıklamasına göre vidasız makine, modüler bir mimari, sofistike bir bacak ve tekerlek hareketi, 360 derece yön kontrolü ve bir dizi sensöre sahiptir. Asıl amacı, yükleri uzak ve erişilemez arazilerde taşımak olacaktır; Bu uzak konumlara ulaşmak için, ya dört tekerlekten çekişli bir araç ya da dört ayaklı yürüyen robot tasarlamak gerekiyordu. Hyundai mühendisleri “erişilemez” dediklerinde şaka yapmıyorlar, özellikle aracın “ayın ya da herhangi bir gezegenin yüzeyini” keşfetmek için kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Hyundai'nin Robotik Aracı TIGER
Hyundai’nin Robotik Aracı TIGER

New Horizons Studio Başkanı Dr. John Suh yaptığı açıklamada, “TIGER gibi araçlar ve onu destekleyen teknolojiler, bize hayal gücümüzü zorlama fırsatı veriyor” dedi. “Sürekli olarak araç tasarımını ve geliştirmeyi yeniden düşünmenin, ulaşım ve mobilitenin geleceğini yeniden tanımlamanın yollarını arıyoruz.” diye de belirtti.

Şirket robotiklere olan ilgisini gizlemek için hiçbir çaba sarf etmedi. Otomobil üreticisi kısa süre önce Boston Dynamics’te (distopik robot köpeklerden) 1,1 milyar dolarlık bir kontrol hissesi satın aldı ve geçtiğimiz sonbaharda Silikon Vadisi’nde, özellikle robotların ulaşımın sınırlarını zorlayabileceği yolları keşfetmekle görevlendirilen yeni bir bölüm olan New Horizons Studio’yu kurdu.

Hyundai, en son çıkacak olan UMV’si konusunda çok heyecanlı görünüyor, ancak bu henüz ilkinden vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Earthbound Elevate konsepti, 2019’da CES’te ilk kez sahneye çıktı ve The Empire Strikes Back’ten AT-AT Walkers’a benziyor. Onunla TIGER arasındaki en büyük fark: aslında sürücü ve yolcular için yer olmasıydı.

Kaynak

Diğer Teknoloji Haberleri İçin…

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici