Seat Martorell Fabrikasında Akıllı Robotlar Çalışıyor

Seat Martorell fabrikasında akıllı robotlar çalışanlara yardımcı olmaları için çalışmaya başladı.

Parçaların bir yerden bir yere götürülmesi gibi işlerde çalışanlara yardımlarını sunan iki akıllı robot 250 kiloya kadar taşıma kapasitesi ve 500 kiloya kadar çekme gücüne sahip. Seat Martorell Fabrikasında Akıllı Robotlar etraftaki 360 derecelik verileri işleyerek, fabrikada turlarken karşılarına çıkan bir kişi veya objeyi tanıyabiliyor. Çalışanlar üstlerinde herhangi bir cihaz barındırmadan EffiBOT’un dokunmatik ekranına dokunarak robotların kendilerini takip etmesini isteyebiliyor. Seat Martorell Fabrikasında Akıllı Robotlar bu sayede otomobil montajında kullanılan her türlü parçayı taşıyabiliyorlar.

Seat Martorell Fabrikasında Akıllı Robotlar
Akıllı Robot

EffiBOT, Seat’ın işbirliği yaptığı Fransız Effidence şirketi tarafından üretiliyor. Üretim süreçlerine uyum sağlamayı ve şirketin farklı alanları arasındaki kaynakları ve iletişimi daha verimli yönetmeyi amaçlayan EffiBOT’lar olarak adlandırılan bu robotları İspanya’da kullanan ilk otomobil üreticisi Seat oldu.

Seat Martorell Fabrikasında Akıllı Robotlar

Montaj Alanında 20 Robot Çalışıyor

Martorell’de EffiBOT’lara ek olarak farklı montaj alanlarında işçilere yardımcı olan yaklaşık 20 adet akıllı robot bulunuyor.

Şirket, son yıllarda tüm üretim döngüsü boyunca, EffiBOT’lar, ortak çalışmaya dayalı robotlar, iç ve dış alanlardaki AGV’ler ve lojistik taşımacılık için insansız hava araçlarının yanı sıra yapay zeka, büyük veri ve blok zinciri teknolojisi gibi teknolojik yenilikleri hayata geçirdi. Bununla birlikte, şirket yeni Endüstri 4.0 projelerinin oluşturulması için farklı alanlardaki çalışanlardan oluşan bir inovasyon ekibine de sahip.

Seat Martorell Fabrikasında Akıllı Robotlar

Şirketin Üretim ve Lojistik Başkan Yardımcısı Herbert Steiner: “Otonom mobil robotlar, otomotiv sektöründe yenilik konusunda ön planda yer almamızı sağlıyor. Ayrıca, çalışanların işlerini kolaylaştırmak için robotların onlarla nasıl ortak çalışmaya dayalı iş yapabileceğinin açık bir örneğini gözler önüne seriyor. Onların bir araya gelmesi Endüstri 4.0’ı sürdürmeye ve bizi daha verimli, esnek, çevik ve rekabetçi hale getirmeye katkı sağlıyor” dedi.

Bir süredir çizim görselleriyle ön gösterimi yapılan Yeni Skoda Fabia resmen tanıtıldı.
Uzun süredir ipucu görselleri paylaşılan yeni Skoda Fabia resmi olarak tanıtıldı. Volkswagen Grubu’nun MQB-A0 platformu üzerine inşa edilen dördüncü nesil Fabia’nın ölçüleri artık daha büyük. 

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici