BMW ve Mini’den Yeni Bir Sürüş Gözlüğü

BMW, artırılmış gerçekliğin daha iyi otomobil sürüşü yapmanıza yardımcı olabileceğini düşünüyor. BMW’nin sahibi olduğu otomobil üreticisi Mini, artırılmış gerçeklik sürüş gözlükleri konseptini açıkladı.

Şu anda bir prototip olan gözlükler, sürücülerin bir baş üstü ekran üzerine yerleştirilmiş navigasyon ayrıntılarını, aracın hızı ve diğer bilgileri görmesini sağlıyor. Mini’nin uygulaması aracılığıyla kullanıcıların akıllı telefonuna bağlanabiliyor. Bu özellik ile sürücüler direksiyon simidindeki kontrolleri kullanarak gelen aramaları cevaplayabiliyor ve mesajları da görebiliyorlar.

BMW ve Mini'den Yeni Bir Sürüş Gözlüğü

Gözlükler Qualcomm 805 Snapdragon işlemciden güç alıyor, 2 GB RAM’e ve iki HD ekrana da sahip. Sürücüler, çerçevelerin üst kısmındaki düğmeler aracılığıyla işlevleri etkinleştirebilecek ve kontrolü de aynı şekilde oradan sağlayabilecek.

BMW ve Mini’den Yeni Bir Sürüş Gözlüğü

Buna ek olarak Mini, otomobilin yolcu tarafına ek kameralar ekledi ve şirketin, kullanıcılara bir tür “X-ışını görüşü” sağladığını söyledi. Sürücüler, arabalarının sağ köşesine doğru aşağıya bakarak dışarıdaki kameraları tetikliyor ve görüntüyü görüyorlar. Bu özellik, sürücülerin kör noktaları kontrol etmelerine veya kaldırıma ne kadar yakın olduklarını görmelerini sağlayarak paralel park etmeye yardımcı olmakta. Mini, gelecekteki sürümlere göz izleme ve sesle kontrol özellikleri eklemeyi de düşündüğünü söylüyor.

BMW ve Mini'den Yeni Bir Sürüş Gözlüğü
BMW ve Mini’den Yeni Bir Sürüş Gözlüğü

Kullandığımız prototip, kısa bir kalibrasyon süreci içeren 15 dakikalık bir demodan sonra oldukça ilgi gördü. İnsanlar gözlük takmaktan rahatsız olmasa da, bazı özellikler (“X-ışını görüşü” beslemesi gibi) sürüş simülasyonu sırasında bu özelliği biraz dikkat dağıtıcı olarak hissetti. Gözlükleri AR odaklı tasarım firması Osterhout Design Company’nin yardımıyla tasarlayan BMW, konseptin eski moda havacı gözlükleri düşünülerek tasarlandığını söylüyor.

Gözlükler hala prototip formunda, şuan araştırma amaçlı olarak geliştiriliyor. Ancak BMW, yan kuruluşun daha genç demografisi (yeni teknolojiye daha açık olabilir) ve ününe bağlı olarak Mini’yi test örneği olarak seçtiği anlaşılıyor.

Kaynak

Uykulu Araç Kullanmayın

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici