Skoda Kushaq’ın Tasarımı Hakkında İlk İzlenimler

Skoda Kushaq, şirketin Hindistan pazarı için tasarladığı en yeni SUV’u olarak karşımızda. Skoda / VW tarafından üretilen araç, dört aracı içeren Hindistan 2.0 ürün kampanyasının bir parçasıdır. Skoda’nın resmi web sitesinde kampanya hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Skoda Kushaq, 23 Mart Salı günü piyasaya çıkmış olacak, yazımızda bazı iç resimlerle kokpite ilk bakışı yapıyoruz.

Basına sızan fotoğraflarından da görebileceğiniz gibi, göze çarpan ana unsur, bağımsız duran merkezi multimedya sistemidir. Çapraz olarak, köşeden köşeye, yaklaşık 10 inç büyüklüğünde bir ekran boyutu gayet yeterli gözüküyor.

Bu çizimlerde arabanın karakter çizgisini oldukça net görebildiğimizi belirtmeliyiz. Mühendislerin bu karakter çizgisini ızgara çizgisinin etrafında modellediği görülüyor. Hoş ve ince bir dokunuş olmuş gerçekten.

SKODA KUSHAQ
SKODA KUSHAQ

Bu gizli fotoğraflarda görülebilen diğer özelliklerin baktığımızda Kushaq, Skoda’nın “Simply Clever” özelliğiyle de gelecek. Bu Simply Clever özellikleri, hayatımızı genel olarak daha rahat hale getirmek için basit, temel araçlardan oluşuyor.

Skoda, içinde uzanabileceğiniz otomobiller üretme konusundaki ününe sadık kalarak bu araçta da geniş iç hacme sahip olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra, araç bol miktarda bagaj kapasitesine de sahip.

Ölçümler sonucunda, Kushaq orta büyüklükte bir SUV olarak sınıflandırılacak.

SKODA KUSHAQ
SKODA KUSHAQ

Hindistan 2.0 serisindeki diğer araçlarla birlikte Kushaq, MQB-A0-IN platformunu temel alacak. Standart MQB-A0 platformuna benzer şekilde, MQB-A0-IN Hindistan’da yerel olarak tasarlandı ve üretildi.

Skoda Kushaq | MQB-A0 Platformu Nedir?

MQB, Volkswagen tarafından geliştirilen bir platformdur ve şirketten yaklaşık 60 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirilmiştir. MQB, tamamı ile önden çekişli arabalar için oluşturulmuş modüler bir tasarımdır.

Almanca’da “Modularer Querbaukasten” diye adlandırılan ve İngilizce’de “Modular Transversal Toolkit” diye geçen MQB. Türkçe’ye çevirdiğimizde ise “Enine Modüler Araç Seti” anlamına gelmektedir.

MQB platformunu kullanmak, süper miniden SUV’ye kadar çok çeşitli farklı otomobiller üretmek için aynı temel modeli kullanabileceğiniz anlamına gelir.

MQB-A0 bir çok araçta kullanılıyor, Skoda Scala ve Kamiq, VW Polo Mk 6 ve Audi A1 Mk2 gibi otomobillerde birkaç yıldır kullanılmaktadır.

SKODA KUSHAQ
SKODA KUSHAQ

Hindistan için özel olarak tasarlanmış olan MQB-A0-IN, Skoda Kushaq ve Volkswagen Taigun için onaylandı. Bu model, ülkede son zamanlarda yürürlüğe giren katı güvenlik ve emisyon yasalarına da uygun.

Hyundai Kona Yenilendi

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici