Audi E tron A6

Audi e tron A6, 700 km’lik menzil mesafesi, batarya süresi ve benzersiz far teknolojisiyle tüm dikkatleri üzerinde topluyor.

Audi E Tron

Elektrikli araç üretimine kararlı bir şekilde devam eden Audi, Şangay Otomobil Fuarı’nda yeni elektrikli aracı Audi e tron A6’yı tanıttı. 4,96 mt uzunluğunda, 1,96 mt genişliğinde ve 1,44 mt yüksekliğindeki Sportback duruşlu bir kasaya sahip olan Audi e tron A6 konsepti 22 inçlik jantları, dikkat çeken tampon çıkıntıları, coupe tarzı tavan hattıyla sportif bir dizayn sunuyor.

Audi E Tron

Audi e tron A6’da Dijital Matrix LED ve dijital OLED teknolojili far sistemi kullanılmıştır. A6 e tron konsepti, aydınlatma teknolojilerini adeta farklı bir boyuta çıkarıyor. Araçta zemine uyarı sembolleri yansıtan yüksek çözünürlüklü küçük projektörler ve bir duvara projeksiyon gibi video görüntüsü yansıtabilen Digital Matrix LED farlar bulunuyor. Arka stop lambalarına gelecek olursak sürücülerle iletişim sağlayan 3 boyutlu dijital OLED stoplar kullanılmış.

Audi E Tron

Audi A6 e tron konseptinde “Premium Platform Electric”, kısa adıyla PPE olarak isimlendirilen tamamen yeni bir tasarım üzerine geliştirilmiş. Audi’nin gelecekteki elektrikli modellerinde kullanılacak olan bu platform, yere yakın duran sportif veya yüksek SUV tipi fark etmeksizin diğer yeni nesil elektrikli Audi modellerinde de karşımıza çıkacak.

Lotus’dan 2030 Model Elektrikli Yarış Otomobili!

Audi E Tron

Audi E Tron Menzili

A6 e tron konseptinde aracın alt gövdesinin büyük bir bölümünü çevreleyen yaklaşık 100 kWh kapasiteli bir batarya paketi bulunmaktadır. İki elektrikli motoruyla toplam 350 kW güç ve 800 Nm torka sahip olan Audi A6 e tron, seçilen sürüş sistemine ve güç çıkışına bağlı olarak 700 kilometreden fazla menzil sunabildiği açıklandı.

Audi E Tron

A6 e tron konsepti, gelecekteki tüm PPE modelleri gibi 800 volt şarj teknolojisine sahip. Bu teknoloji, tıpkı Audi e-tron GT gibi A6 e-tron konseptinin de hızlı şarj istasyonlarında çok kısa sürede 270 kW’a kadar şarj edilebilmesini sağlıyor. Bu devrim niteliğindeki teknoloji, ilk kez PPE ile yüksek hacimli orta sınıf ve lüks segmentlere giriyor. 300 kilometreden fazla menzil için sadece 10 dakikalık bir şarj süresini mümkün kılan bu teknoloji sayesinde 100 kWh’lık bataryanın 25 dakikadan kısa bir sürede yüzde 5’ten yüzde 80’e şarj edilebileceği açıklanıyor.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici