Cupra Türkiye’de

Doğuş Otomotiv, daha önce Seat’ın sportif modellerine veren isim olan ve ardından markanın en sportif seçeneklerinin sunulduğu bir alt marka halini alan Cupra’yı Türkiye’de satışa sundu.

Türkiye yollarında yerini almaya hazır olan Cupra markasının ortaya çıkış felsefesinin altında kalite, sürüş ve performans yatıyor. Bu felsefe modellerinin detaylarında bile kendisini hissettiriyor.

Seat Sport’un sorumluluğunda faaliyet gösteren motor sporları ve yarış birimlerini de tümüyle bünyesinde toplayan Cupra’nın tasarladığı tüm otomobiller yarış pistlerinde doğup günlük kullanım için uyarlanıyor.

Türkiye’de satışa sunulan ilk Cupra modeli Formentor oldu. İsmini İspanya’nın Mayorka adasındaki sarp kayalıklardan oluşan Formentor burnundan alan model, sadece Cupra markasına özel olarak geliştirilen ilk model. Bir performans otomobilinin özellikleriyle SUV modellerinin avantajlarını bir araya getiren Cupra Formentor güçlü ve keskin hatlara sahip ön kısmı, bakır renkli Cupra ambleminin bulunduğu geniş ön ızgarasıyla dikkat çeken bir görünüşe sahip.

Full LED mercekli ön farlarla modelin çarpıcı görünüşü tamamlanıyor. Yuvarlak şekilli sis farları ile faklı bir duruş sergiliyor. Hem şık, hem güçlü tasarım, dinamik LED arka sinyal lambalarıyla sürdürülüyor. Araca görsel bir genişlik kazandıran ve modern bir görünüm oluşturmakla kalmayıp, aracın dikkat çekmesine yardımcı olan uçtan uca uzanan “Infinite LED” stoplarla güçlü tasarım tamamlanıyor.

 https://cdn.motor1.com/images/mgl/yKJqG/s6/cupra-formentor.jpg

Cupra, Formentor dışında ilk şarj edilebilir modeli olan Cupra Leon ve markanın ikonik modeli Cupra Ateca’nın da satışını gerçekleştirecek. Bunların dışında markanın tamamen elektrikli Cupra Born modelinin de Türkiye satışı planlanmakta.

Formentor, 1.5 TSI 150 beygir DSG versiyonuna ek 2.0 TSI 310 beygir DSG 4Drive ve 205 ile 245 beygir güç seçenekleri olan 1.4 eHybrid (PHEV) versiyonlarıyla satışa sunuluyor. Serinin 310 beygir güç üreten en güçlü versiyonunda Cupra markasının DNA’sı en üst düzeyde yansıtılıyor.

Formentor serisi iki kategoriye ayrılıyor: Motor gücü 245 beygir ve üstünde olanlar Cupra Formentor VZ olarak adlandırılıyor. İspanyolca “Veloz” ifadesinin kısaltması olan VZ, hızlı veya çabuk anlamına geliyor.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu ABD’li otomobil devi Tesla, 2021 yılının ilk çeyreğinde rekor sayıda teslimat gerçekleştirerek 184 bin 400 araç teslimi gerçekleştirdiğini açıkladı. Tesla Arabaları Satış Rekoru Kırdı yazımız ilginizi çekebelir.

Formentor 4.446 mm uzunluğu, 1.839 mm genişliği ve 1.520 mm yüksekliğiyle araç içinde tüm yolcular için yeterli yükseklik sağlarken 2.679 mm’lik dingil mesafesi arka koltuktaki yolcular için geniş bacak mesafesi bırakıyor. 450 litreye varan (4Drive versiyonu için 420 litre, eHybrid versiyonlar için 345 litre) bagaj kapasitesiyle de pratik bir seçenek olduğunu gösteriyor.

Son olarak Cupra Formentor, standart olarak (eHybrid harici) sunulan BeatsAudio ses sistemiyle kullanıcılarına en iyi müzik tecrübesini yaşatmayı amaçlıyor. Bu ses sistemi, 350 Watt güce sahip amfi, üstün kaliteli 10 hoparlör ve bagajda bulunan bir subwooferdan oluşuyor.

Cupra modelleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da toplam 5 satış noktasında satışa sunuluyor. Doğuş Otomotiv güvencesi ile satışa sunulan CUPRA modelleri, Doğuş Oto Maslak, Avek Tekstilkent, Vosmer İzmir, Doğuş Oto Çankaya ve Doğuş Oto Bursa’daki SEAT showroomları içerisinde oluşturulan özel bölümlerde müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Kaynak

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici