Makyajlı Kia Ceed’in örtüsü kaldırıldı!

Kia’nın Avrupa pazarındaki satışlarının %28’ini Ceed’in oluşturduğunu biliyor muydunuz? Markanın satışlarının 1/4 daha fazlasına sahip olan Ceed, bu sebeple Kia için büyük önem arz ediyor. Volkswagen Golf’ün hüküm sürdüğü C Segmenti topraklarında hayatta kalmaya çalışmak bir hayli zor olduğu için Kia, Ceed’i ufak bir makyaj operasyonundan geçirdi.

Önemli stil değişikliklerine ev sahipliği yapan modelin ilk teaser’ları geçenlerde yayınlanmıştı. Oradaki fotoğraflarda görebildiğimiz ön kısımdaki değişiklikler, göze ilk çarpan detaylar arasında. Buna ek olarak aracın çokça eleştirilen far tasarımı da eski haline getirilmiş.2021 Makyajlı Kia Ceed Resmi Tanıtım2021 Makyajlı Kia Ceed Resmi Tanıtım

Beş kapılı modelin GT-Line ve GT donanım paketlerinde ise arka kısımda ekstra değişiklikler görülebiliyor. Stop takımlarını 48 adet bal peteği eleman ile süsleyen üretici, bu kısma çok daha ilginç bir görüntü katmayı başarmış. Ayrıca bu takımların kendisine has açılış ve kapanış animasyonları mevcut.

Kia’nın bu ilginç estetik kaygıları, tamponlarda ve profilde de kendini gösteriyor. Bizim canımızı sıkan tek detay arka kısımdaki sahte egzoz çıkışları oldu. Fakat 17 ve 18 inç büyüklüğe sahip yeni alaşım jantlar ağzımızdaki “kekremsi” tadı almaya yetiyor. Ayrıca Ceed’in renk paletine dört yeni seçenek daha eklenmiş durumda.2021 Makyajlı Kia Ceed Resmi Tanıtım

Kabinde ise dış tasarımda yaşanan önemli değişikliklerin tam zıttı bir görüntü var. 12.3 inç büyüklükteki güncel dijital gösterge panelini koruyan model, 10.25 inç büyüklükte bir dokunmatik ekrana sahip. Bu noktadaki en büyük değişim ise kartelaya eklenen beş yeni döşeme seçeneği olmuş.

Makyajlı Ceed artık kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto seçeneklerine kavuşmuş durumda. Çift alanlı klima sistemi ve 8 hoparlörlü JBL ses sistemi aracın konforunu artırırken, arka yolculara hizmet edecek bir USB girişi de ihmal edilmemiş.

Galeri: 2021 Makyajlı Kia Ceed Resmi Görüntüler

Makyajlı Kia Ceed
Makyajlı Kia Ceed
Makyajlı Kia Ceed
Makyajlı Kia Ceed

Motor seçenekleri ise beklediğimiz gibi büyük değişimler yaşamamış. İlk adımda 1.0 litrelik üç silindirli ve 120 bg güç üretebilen ünite karşılıyor bizleri. 7 ileri vitesli manuel şanzıman ya da çift kavramalı şanzıman ile alınabilecek bu motor 48V yarı hibrit desteği sunuyor. Aracın üç silindirli motorunun LPG versiyonunun bulunacağını da belirtelim. 1.6 litrelik dizel model ise artık yarı hibrit seçeneği ile aramızda.

Wagon türevi ile gelecek 1.6 litrelik GDI motor ise ailenin tek şarj edilebilir hibrit modeli olacak. 44.5 kW’lık bir elektrik motoruna sahip olan model, 8.9 kWh’lik bir batarya kullanıyor. Bu batarya aracın tamamen elektrik gücünü kullanarak 58 kilometre mesafe katetmesini sağlayacak.

Makyajlı Kia Ceed modelleri yılın dördüncü çeyreğinde alıcılar ile buluşacak.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici