Pininfarina Teorema, Geleceğin Otomobilleri Tasarımı

Dünyaca ünlü İtalyan tasarım evi Pininfarina, yeni konsept modelinin örtüsünü kaldırdı. Ferrari 250 GT SWB ve Peugeot 504 gibi ikonik modellerin yaratıcısı olan üretici, geleceğe ışık tutacak bu yeni tasarımı ile otomotiv dünyasının yeni tasarım dilini incelememize olanak sağlıyor. Tamamen dijital ortamda üretilen Teorema, sanal gerçeklik yardımı ile tasarlanmış.

5.400 milimetre uzunluğa ulaşan elektrikli konsept neredeyse Mercedes-Maybach S-Serisi kadar uzun. 1.400 milimetre yüksekliği ve Pininfarina’nın geliştirdiği hava tüneliyle maksimum aerodinamik efekte sahip olan model, bu sayede bataryasının -tabiri caizse- suyunu sıkabiliyor.

Galeri: Pininfarina Teorema Konsepti

Pininfarina Teorema
Pininfarina Teorema
Pininfarina Teorema
Pininfarina Teorema

Fakat aracın bu olağanüstü tasarımının dışındaki özelliklerinin de dikkat çekici olduğunu söyleyelim. Örneğin şu anda tarihin ilk 1+2 yapıdaki otomobillerinden birine bakıyorsunuz. Önde “sürücüye” ayrılmış bir koltuk bulunurken, arkada iki sıra halinde ikişer koltuk bulunuyor. Tamamen otonom olacak bu konseptte bu sebeple bir direksiyon da bulunmuyor.

Aracın teknik detayları henüz açıklanmadı fakat Teorema’nın, Benteler tarafından sadece EV’ler için tasarlanan bir şasi kullandığını biliyoruz. Oldukça şık ve konforlu görünen koltuklar da Poltrona Frau ile birlikte üretilmiş. AR&GE sürecine katılan isimlerden biri de Continental olmuş.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici