Hyundai Robotaksinin 2023’te Geleceğini Söyledi

Aptiv ve Hyundai arasındaki 4 milyar dolarlık ortak girişim olan Motional, yeni otonom araç çağırma hizmeti için robotaksinin adını Hyundai Ioniq 5 olarak belirledi. Tamamen elektrikli Ioniq 5 resmi sitesinde yayınlanan slogana göre, “mobilitenin en dönüştürücü iki teknolojisinin – elektrifikasyon ve özerkliğin birleşimi” olduğu için bu isim seçildi. Carbuzz araç hakkında detayları aktardı.

2023’te piyasaya sürülecek robotaksinin, Motional’ın sürücüsüz sistemine tamamen entegre edilecek olan Lyft uygulaması aracılığıyla insanlar bu otonom aracı kontrol edebilecekler. Ioniq 5, 360 derecelik görüş ve 300 metreye kadar uzaklığı görme yeteneğine sahip bir algılama sistemi için gerekli donanım ve yazılıma sahip olacak. Böylelikle bir insana gerek kalmadan araç tamamen otonom sürüş imkanı sunacak.

Hyundai Robotaksi

Basın açıklamasında hizmet için kaç tane Ioniq 5 üretileceği veya hangi şehirlerde kullanılacağı belirtilmedi. Elektrikli araçların direksiyona sahip olup olmayacağı hakkında da hiçbir şey söylenmedi. Modifiye edilmiş test arabaların resimleri henüz mevcut değil. Şu anda Motional, Las Vegas’ta modifiye edilmiş bir Chrysler Pacifica minivan filosunu test ediyor.

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller listesi ilginizi çekebilir.

Motional adı altındaki ilk robotaksi olarak, Ioniq 5’lerin kanıtlaması gereken çok şey var, ancak bu görev için uygun görünüyorlar. Seri üretim formunda, araçlar, tek bir şarjla yaklaşık olarak 482 km menzile sahip.

Robotaksi Geniş İç Hacim Sunacak

Yepyeni Elektrikli Küresel Modüler Platformu (E-GMP), taksi görevlerinde kullanışlı olacak bir şey olan iç alanı maksimize etmek için tasarlanmıştır. Normal Ioniq 5, yatar ön koltuklar ve daha kolay giriş ve çıkış için arkaya doğru hareket eden bir orta konsol ve geniş saklama alanları ile birlikte gelicek.

Hyundai Robotaksi

Hareket gerilmeleri ve güvenlikten ödün verilmediğinden emin olmak için detaylı testler yapılacaktır. Testler, şirket bir robotun insan sürücülerle aynı derecede (en azından) güvenli olduğundan tamamen emin olduktan sonra tamamlanacaktır.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici