Çip Krizi Otomotiv Sektörünü Etkiliyor

Çip krizi otomotiv sektörünü etkiliyor, son bir kaç aydır küresel çapta yarı iletken çip kıtlığı otomotiv üreticileri için kaosa neden oldu. Bunun en büyük nedeni korona virüs nedeniyle yaşanan pandemi olarak görülüyor.

Çip Krizi Otomotiv Sektörünü Etkiliyor

Yarı iletken çiplerin boyutlar her ne kadar küçük olsa da küresel ekonomide oynadıkları rol oldukça büyüktür. Her yıl yaklaşık olarak bir trilyon yarı iletken çip üretilmekte ve üretilen çipler dünyanın dört bir yanında milyarlarca insan tarafından kullanılan dijital cihazlarda ve ürünlerde kritik bir bileşen olarak kullanılıyor.

Pandemi dönemiyle birlikte sektörde küresel açıdan bir tedarik zinciri krizi yaşanmakta. Özellikle son dönemde elektrikli otomobil üretiminin artması ile birlikte çiplere olan ihtiyacın artması otomobil üretimini etkileyerek global ölçekte bir çip krizine neden oldu. Ciddi boyutta olan çip krizi dünyanın en büyük otomobil üreticilerini 2021 yılının ilk aylarında üretimlerinde sert kesintilere neden oldu. Geçtiğimiz haftalarda Ford, kriz nedeniyle bu yıl 2,5 milyar dolara (2,06 milyar avro) varan kazancı kaçırabileceğini söyledi. Volkswagen, Nissan ve Honda da büyük üretim kesintilerini açıkladı.

Bir bütün olarak sektör, Mart 2020’de başlayan salgının nedeniyle 60 milyar dolardan fazla kayıp olabileceği düşünülüyor. Çip krizinin bir diğer nedeni ise insanların evlerinde olmaları nedeniyle elektroniğe olan talebin artması. Tedarik sorunu ve çip talebinin artışı ortaya çip krizini çıkarmış durumda.

Otomobil Üreticilerinin Çip Sorunu

ABD’de yarı iletken çip sektörünü temsil eden bir ticaret birliği olan Semiconductor Industry Association geçen hafta yaptığı açıklamada, ” Otomobil üreticileri , virüs tüm dünyaya yayıldıkça üretimi ve çip alımlarını anlaşılır bir şekilde azalttı ” dedi. Bu arada çip üreticileri, pandemi sırasında ihtiyaç duyulan uzaktan sağlık hizmeti, evden çalışma ve uzaktan eğitim için kullanılan yarı iletken çiplere olan talebin arttığını gördüler. Çip sektörü, talepteki değişikliği karşılamak için olabildiğince hızlı bir şekilde hareket etti, ancak bu aksiyon gelen talepleri karşılamaya yetmedi.

Bağımsız bir pazar analisti olan Richard Windsor DW’ye verdiği demeçte, “Unutulmaması gereken nokta, yarı iletken üretim fabrikalarının çok çevik olmadığıdır” dedi. “Bu yüzden talep artışı olduğunda, bu talebi karşılayacak seviyede üretim yapmaları biraz zaman alır.” Windsor’a göre, çip sektöründe otomobil üretiminin duracağı çok daha uzun süreceğine dair yaygın bir inanç vardı. Ancak 2020’nin üçüncü çeyreğinin sonunda talep beklenenden çok daha hızlı geri geldi.

Çip Krizi Otomotiv Sektörünü Etkiliyor

Dünya Yarı İletken Ticaret İstatistikleri satış verileri, otomobil sektöründe en çok kullanılan çipler olan otomotiv entegre devrelerine (IC’ler) yönelik küresel aylık satış talebinin Mart 2020’de düştüğü ve Mayıs 2020’ye kadar düşük seviyede kaldığı görülüyor, daha sonra hızla yükselerek Aralık 2020’ye kadar aylık satış artışı salgın öncesinden daha yüksekti. Bu nedenle “Çip üreticilerinin otomobil sektörü için ayırdığı stokların yeterli olmadığı ortaya çıktı” dedi. “Bunun bir sonucu olarak, bir fabrika üretim hızını bir anda yükseltmeye çalışmak çip krizi oluşmasının nedenidir”.

Kriz birikerek artmakta, şu an etkisinin boyutu net olarak görülüyor. Eksiklik esas olarak çip sektöründeki salgın kaynaklı tedarik zinciri sorunlarına dayanmakla birlikte, otomobil sektörü diğer sektörlerden çok daha kötü etkilemiş gibi görünmesi, otomotiv tedarik zincirlerindeki kırılganlıklara işaret ediyor.

McKinsey’de analist olan Ondrej Burkacky DW’ye verdiği röportajda, “Otomotiv endüstrisi, genel yarı iletken çip hacminin küçük bir müşterisidir (% 10’dan az) ve yarı iletken çip üretim hacimlerini önceden güvence altına almaya alışık değildir, bu nedenle mevcut bir eksikliğe maruz kalma durumu, satın alma siparişleri ile üretim hacimlerini güvence altına alan sektörlere kıyasla daha yüksektir” dedi.

Ne Zaman Normale Dönüyor?

Otomobil üreticilerinin 2021 için büyük çip krizini tahmin etmesiyle, en büyük soru, krizinin ne zaman normale döneceği oluyor. SIA geçen hafta “Piyasa dengesini yeniden kurmak zaman alır” dedi. “Yarı iletken çip üretimini artırmak zaman aldığından, hızlı ve büyük değişimlerin kısa sürede uygulanması mümkün değil. Yarı iletken çip üretmek en karmaşık üretim süreçlerinden biridir.” Windsor ise, durumun beklenenden daha erken çıkacağı konusunda iyimser. “İşler normalleştikçe, otomotiv talebinin karşılanacağını göreceksiniz ve tüketici elektroniğine olan talebin normalleştiğini göreceksiniz. Bu, bir yıldır anormal derecede yüksek” dedi. Bununla birlikte, çiplerin küresel ekonomi için çok önemli olduğunu ve ayrıca oldukça karmaşık sektörün beklenmedik rüzgarlar için ne kadar kırılgan olduğunu vurguladı.

Eksiklik, Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in Tayvanlı mevkidaşı Wang Mei-hua’dan dünyanın en değerli yarı iletken şirketi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin çip zincirindeki arabalara öncelik vermesini sağlamasını istemesine neden oldu. Pandemiye bağlı etkiler azalsa bile, endüstrinin yakın zamanda uzun süreli bir sakinleşme dönemine girmesi pek olası görünmüyor. Yarı iletken sektörü 2020’de% 6,5 büyüdü ve 5G ağları devreye girdikçe, elektrikli otomobil üretimi daha da arttığında ve Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi ilerledikçe daha hızlı, daha küçük çiplere olan talebin artması bekleniyor.

Haber kategorisinde bulunan diğer yazılar için tıklayın.

DW

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici