Hyundai Santa Fe Arazi(Off-Road) Performansı

Hyundai Santa Fe’nin bir arazi aracı olarak düşünmezsiniz. Araziye gitmeyi düşündüğünüzde, aklınıza Land Rover, Jeep ve hatta bir Suzuki Jimny gelir. Peki Hyundai Santa arazide nasıl bir performans gösteriyor? Motorverso aracı test etti ve deneyimlerini paylaştı.

İçindekiler

Hyundai Santa Fe Arazi Performansı Ne Kadar İyi?

Geçenlerde bir Hyundai Santa Fe arazi dışına çıkma şansım oldu. O ciddi bir arazi aracı olarak pazarlanmıyor, ancak çoğumuzun ihtiyaç duyacağı şeyleri bize sunuyor.

Bir arazi aracında aranacak en önemli iki şey, dört çeker sistemi bulunması ve iyi bir yüksekliktir. Santa tüm bu özelliklere sahip.

Hyundai Santa

Arada sırada kampa veya tatile gittiğimizde, arabayı buna benzer bir arazi alanına götürebiliriz. Hyundai Santa, ıslak veya kuru havalarda bu araziyle baş edebilir gibi görünüyor. Araba, testlerimizde arazide iyi iş çıkaran Continental SportContact lastikleri ile birlikte geliyor.

Kabinin içinde sürüş yine çok yumuşak, her yönden görüş açıları iyi ve her zaman SUV’un kontrolünün sizde olduğunu hissediyorsunuz. Bu araç ne kadar büyük ve ağır olursa olsun, arazi sürüşü üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmuyor.

Yokuş ve İniş Performansı

2.2 litrelik dizel motor, büyük otomobili en büyük yokuşlarda bile yukarı çıkarmak için bol miktarda torka sahip. Yokuş aşağı inişler söz konusu olduğunda ise, Hyundai Santa, sürücü tarafından herhangi bir pedal hareketine gerek kalmadan, frenleri kullanarak otomobile dik yokuşlarda rahatça yardımcı olacak Yokuş Aşağı Fren Kontrolü (DBC) ile birlikte geliyor.

Santa engebeli zeminlerden geçerken karşılaştığı en büyük zorluk, büyük olasılıkla ön ve arka tamponlardaki yaklaşma açılarıdır. Test alanlarımızdan bu sorunların hiçbiri ile karşılaşmadık ancak ciddi bir arazi sürüşünün tamponların altını oldukça kolay bir şekilde çizeceğini düşünüyorum.

Sonuçlar

Bir Santa satın almak için ana nedeniniz arazi sürüşü ise, o zaman başka bir araca bakmak sizin için daha uygun olacaktır. Her türlü hava koşulunda bir sorun yaşamadan ve aynı zamanda güvenle hafif bir off-road sürüşü deneyebilecek, normal boyutlu bir SUV ile ilgileniyorsanız, Hyundai Santa sizin için mantıklı bir seçenek olacaktır. Buradaki testimiz tam da bunu bize kanıtlamayı başardı.

Arazide çok iddialı bir araç olan Land Rover Defender yazımız da ilginizi çekebilir.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici