Karşınızda 2022 Model Honda Civic Sedan

2022 Model Honda Civic Sedan’ın prototipi geçtiğimiz aylarda tanıtılmıştı. Honda, üretim modelinde bazı değişikliklerin olacağını söylemişti. Aradan belirli bir zaman geçti ve kısa süre önce yeni Honda Civic’in üretime hazır modeline ait fotoğraf paylaşıldı. Japon otomotiv devi daha fazla bekleme yapmadı ve sonunda yeni Honda Civic Sedan’ı resmen tanıttı. Yeni Civic, önceki nesle göre daha sade bir tasarıma sahip.

Honda son günlerde çip krizi ve yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Japon üretici son olarak 2040 yılında yalnızca elektrikli otomobil üreteceğini açıkladı. Diğer birçok marka gibi Honda da elektrikli araçlara oldukça önem veriyor. Bir yanda bunlar olurken, diğer yandan Honda bombayı patlattı ve yeni Civic modelini resmen tanıttı.

2022 Model Honda Civic Sedan

2021 sonunda hatchback ve sedan gövde tipiyle Avrupa pazarına giriş yapması planlanan yeni Civic, “Man-Maximum, Machine-Minimum” yaklaşımıyla tasarlanmış. Anlayacağınız Civic’in teknolojileri ve tasarımı, sürücüyü ve yolcuları merkeze koyuyor olacak.

2022 Model Honda Civic Sedan’ın iç mekânında tıpkı dış tasarımda olduğu gibi oldukça sade ve basit bir yaklaşım görüyoruz. Oldukça geniş ve konforlu olarak nitelenen yolcu kompartımanında kullanılan malzeme çeşitliliği ve kalitesi de artış göstermişe benziyor. Ön konsolun ortasına yerleştirilen metal trim parçası bir yandan tasarımı desteklerken bir yandan da havalandırma çıkışlarını gizliyor.

Standart olarak 7″ yarı dijital bilgi eğlence sistemi monitörü ile donatılan yeni Civic’in ABD’deki en dolu versiyon olan Touring’de gelen tamamen dijital gösterge panelinin boyutu ise 10.2″ olarak açıklandı.

2022 Model Honda Civic Sedan

Apple CarPlay ve Android Auto uyumluluğu bulunduran 7″ ekran dokunmatik özelliklere sahip ve üzerinde bir dizi kısayol tuşu taşıyor. Bir üst basamakta ise 9″ boyutlu, kablosuz Apple CarPlay bağlantısına imkân veren multimedya sistemi yer alıyor.

Sadece Touring paketinde standart olan ve diğer donanım seviyelerinde opsiyon olan 12 hoparlörlü ses sistemi ve kablosuz şarj gibi özellikler de yeni Civic’in teknoloji kanadında öne çıkan donanımları arasında gösterilebilir.

Hyundai KONA N 280 Beygirlik B-SUV ilginizi çekebilir.

2022 Model Honda Civic Sedanın güvenlik kanadına baktığımızda ise Honda’nın yeni Civic’e çalıştığını görebiliyoruz. Beyin travnması etkisini düşürecek şekilde yeniden tasarlanan ön hava yastıkları bunun en önemli örneği. Zaten hâlihazırda satılan modelde de Güvenlik Paketi adıyla bir dizi donanım sunan Civic’in on birinci jenerasyonunda da otomatik acil durum freni, trafik sıkışıklığı asistanı, adaptif hız sabitleyici gibi donanımlar mevcut.

Japon marka yeni 2022 Model Honda Civic Sedanda tasarımın yanı sıra gözün değmediği bölgelere de ciddi şekilde çalışmış. On birinci nesilde sürüş dinamiklerine büyük önem veren Honda, alüminyum ve yüksek dayanımlı çelik gibi materyaller sayesinde şasinin burulma direncini %8 oranında artırırken bükülme direncini ise %13 iyileştirmiş.

Aks mesafesi 35 mm artırılan yeni Honda Civic’in arka iz genişliği ise eskiye oranla 12,7 mm kadar daha iyi. Tüm bunların yanı sıra McPherson düzenine sahip ön süspansiyonun bilyalı mafsallarında sürtünmeyi azaltma, direksiyon sistemi ayarları da stabilite ve dinamizmi artırmaya yönelik gelişim çalışmaları olarak gösterilebilir.

EX ve Touring paketlerinde ise 1.5 litrelik VTEC Turbo üniteye yer verilmiş. 182 bg güç, 240 Nm tork üreten makine de 2.0 atmosferik de CVT şanzıman ile eşlenmiş.

(Motor 1 TR)

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici