Pandemi Otomotiv Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

Pandemi otomotiv sektörünü nasıl etkiliyor, IBM, 14.000 kişilik bir araştırmada, salgından sonra insanların Uber, Lyft ve toplu taşıma araçlarından uzaklaşacaklarını ortaya çıkardı.

14.000 kişilik bir IBM araştırması, pandemi sonrası insanların kişisel ulaşımı daha fazla, toplu taşıma ve yolculuk paylaşım hizmetlerini daha az kullanmayı planladığını ortaya koydu.
Yine de birçoğu, ekonomik şartlar nedeniyle şu anda bir araba satın alma konusunda yetersizlik veya isteksizlik bildirdi.
İşe gidip gelmek de istenmiyor; Katılımcıların büyük bir çoğunluğu ofisleri yeniden açıldığında daha sık evden çalışmak istediklerini söyledi.

Pandemi Otomotiv Sektörünü Nasıl Etkiliyor
Pandemi Otomotiv Sektörünü Nasıl Etkiliyor

Koronavirüs sonrası dünyanın ne kadar farklı görüneceği spekülasyona açık, ancak IBM’in İş Değeri Enstitüsü’nden alınan anket verileri, hayat normalleştiği zaman insanların hem kamu hem de özel ulaşımdan nasıl yararlanacağına dair bir fikir veriyor.

Genel olarak anket, insanların eskiden dolaşmak için kullandıkları araçları yeniden düşündüklerini gösterdi. Toplu taşıma, araç paylaşma hizmetleri ve kişisel ulaşım, insanların farklı şekilde yaklaşacaklarını bildirdi. IBM, Nisan ayında 14.000 kişiyle (anketin otomotiv kısmı için) anket yaptı ve yüzde 17’den fazlası, COVID-19 nedeniyle kişisel araçlarını daha sık kullanmayı düşündüklerini söyledi.

Pandemiden önce düzenli olarak otobüs, metro veya tren gibi toplu taşıma araçlarını kullananların yüzde 20’si artık bunu yapmayacağını, yüzde 28’i ise daha az kullanacağını söyledi. Araç kiralama söz konusu olduğunda, yanıtlayanların çoğu bu hizmetleri daha az kullanacaklarını veya tamamen kullanmayı bırakacaklarını söyledi.

Pandemi Otomotiv Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

Bazıları, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan ziyade, sosyal olarak izole olmanın bir yolu olarak araba satın almanın daha çekici hale geleceğini düşünüyor. Chris Bryant, Bloomberg Opinion’da “Barlar, restoranlar, oteller, konserler, spor etkinlikleri ve sahil beldeleri, gibi yerlerde eğer sosyal mesafeye uyulmaz ise, normale dönüş uzun bir süreç alacaktır.” dedi ve ekledi “Bu, fiziksel mesafenin önemli olması hususu insanları arabanın direksiyonuna geçmeye teşvik etmeli.”

Bununla birlikte, çalışmanın gösterdiği, salgın birçok insanı araba satın almak istemeyecek veya alamayacak hale getirecek. Anket, katılımcıların dörtte birinden fazlasının ekonomik gidişata olan güven eksikliğinin araç satın alma kararlarını etkileyeceğini ortaya koydu. Benzer sayıda insan, en az altı ay araba satın almayı erteleyeceklerini söyledi.

Buna ek olarak, katılımcılar, üreticilerin teşviklerinin, kampanyalarının fikirlerini değiştirmeyeceğini ekledi. Sektör genelinde otomobil üreticileri, otomobil satışlarının dramatik bir şekilde düşmesini önlemek amacıyla, dört aya kadar uzun bir süre için ödeme ertelemeli altı yıllık kredilerde yüzde sıfır finansman gibi yeni araçlar için cazip teşvikler sunuyor.

Daha fazla insan kendini sosyal olarak izole etmek için araba kullanıyor olsa bile, evden çalışmaya devam etme konusundaki artan ilgi, işe her gün gidip gelen insan sayısını azaltabilir; Ankete katılanların yüzde 75’i şu anda evden çalıştıklarını, en azından ara sıra işe gidip gelmeye devam etmek istediklerini söyledi. Yarısından fazlası, şu andan itibaren uzaktan çalışmayı istediklerini söyledi.

Kaynak

Renault’un Yeni Logosu

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici