Louis Chevrolet Bir Başarı Hikayesi

Bugün sizlere Louis Chevrolet Başarı Hikayesini anlatacağız. Birçok mucit gibi, 25 Aralık 1878’de doğan Louis Chevrolet de her biyografi yazarı için bir meydan okuma sergiliyor. Louis’in kariyeri hakkında çok sayıda olay anlatıldı. Louis çocukluğunu Bonfol köyünde geçirdi. Ailesi, dokuz yaşındayken Fransa’daki Beaune’a taşındı.

Louis’in babası bir saat dükkanı işletiyordu, ancak başarılı olamadı. Bu nedenle Louis, ailesini ekonomik olarak desteklemek için 11 yaşında bir bisiklet atölyesinde çalışmaya başladı. Bu atölyede mekaniğin temellerini öğrendi ve bir gün üç tekerlekli bisikleti tamir etmesi için Hotel de la Poste’ye gönderildi. Orada otomobillere aşık oldu. Amerika’ya göç etmeyi düşündü. Bu düşünce, genç tamirci Louis’in çalışmasından etkilenen milyoner Vanderbilt’ten kaynaklanıyordu. Şoför olarak çalıştıktan birkaç ay sonra New York’a taşındı. Orada bir otomobil şirketi olan De Dion-Bouton’un Amerikan yan kuruluşuna katıldı.

Louis Chevrolet Başarı Hikayesi

Louis Chevrolet, 1902 yılında De Dion-Bouton’un kapatılmasının ardından işsiz kaldı. Louis, şoför olarak çalışırken tanıştığı eşi Suzanne ile 1905’te evlendi. Chevrolet, Fiat ile kısa süre çalıştıktan sonra ertesi yıl Philadelphia’ya taşındı.

Louis Chevrolet Yarışlara İlgiliydi

Louis Chevrolet‘in Motorlara karşı bir tutkusu vardı. Bu tutku onu bir yarış pilotu olmaya götürdü. Louis, yeni yarış arabasının geliştirilmesinde birinci asistan olarak atandı. Bir yarış pilotu olarak başarısı zamanla arttı. Bunun sonucunda araç kullanırken meydana gelen çeşitli kazalar nedeniyle hastanelerde yaklaşık üç yıl geçirdi. Bir yarış pilotu olarak başarısı kariyerini etkiledi. 1911 yılında, Louis Chevrolet, finansör Durant ile birlikte, Detroit’te Chevrolet Motor Car Company’yi kurdu.

Louis Chevrolet Başarı Hikayesi

Durant, Ford arabalarıyla rekabet edecek daha uygun fiyatlı otomobiller üretmeye odaklandı ve şirketi yeniden yapılandırdı. Bunu Chevrolet’e söylemeden yaptı. Chevrolet bunu bir hakaret olarak algıladı ve bu olay da ortaklığın dağılmasına neden oldu. Chevrolet markası hızla gelişmeye başladı. Louis ise tutkusuna geri döndü. Louis, otomobil tasarlamak ve yarışlara katılmak istiyordu. Bu nedenle Frontenac Motor Corporation’ı 1914 yılında kurdu.

Kariyerini yarış sektöründeki büyük markalarla dong ortaklığı ile otomobil yarışlarıyla geçti. Louis Chevrolet, Chevrolet markasının gelişiminde belirleyici figürdür. Ve bugün, Chevrolet dünyanın en popüler markaları arasındadır.

Diana Lee’nin Hayat Hikayesi ilginizi çekebilir.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici