Dünyanın En Küçük Arabaları

Dünyanın en küçük arabalarını görmeye ne dersiniz? Geçmişten bugüne otomobil sektörü gerek tasarımları, gerek geliştirdikleri teknik özelliklerle sürekli olarak bir gelişme ve yenilenme içinde. Günümüzde artık kısmı otonom sürüşler ile seyahat etmek mümkün. Bunun için otomobil markaları bir çok özellik sunuyor. Gelecekte tamamen otonom sürüşe geçilmesi muhtemel. Otomobil sektöründe yaşanan gelişmeleri ve yenilikleri anlatarak sizleri haberdar etmek için elimizden geleni yapıyor. Ancak bugün ki yazımızda otomobil meraklıları için oldukça ilgi çekici olacak çok farklı bir konuyu ele alacağız.

Gelmiş geçmiş dünyanın en küçük otomobillerini bu yazımızda sizler için anlattık. Keyifle okumanız dileğiyle…

İçindekiler

Smart ForTwo

Dünyanın En Küçük Arabaları

Dünyanın en küçük arabaları listemiz Smart ForTwo ile başlıyor. Araç 2,69 m uzunluğunda ve 65.5 mm genişliğinde. Yüksekliği ise ortalama 1555 mm civarında. Sıfır fiyatı 80 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Peel P50

Dünyanın En Küçük Arabaları

1962 – 65 yılları arasında üretilen aracın uzunluğu 1346 mm, genişliği ise 991 mm. Araç 2010 yılında  Guinness Rekorlar Kitabı’nda en küçük seri üretim otomobil olarak yerini almayı bile başardı. Böylelikle dünyanın en küçük arabaları listesinde yerini aldı. Peel P50 boyutları dışında en dikkat çekici özelliği ise araçta geri vitesin bulunmayışı. Eğer geri gitmek isterseniz aracı arka koldan tutup geri çekmeniz gerekecek!

Aracın fiyatı güncel kur ile birlikte 120 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Vespa 400

 

Vespa tarafından 1957 yılında piyasaya sürülen araç 2855 mm uzunluğunda ve 1270 mm’lik genişliğe ve yükseliğe sahip. Araç iki kişinin seyahat edebilmesi için uygun olarak tasarlanmış.

Üretimi uzun süredir olmayan aracın fiyatını ikinci el piyasası belirliyor. 5 bin dolardan başlayan fiyatlar ile bu araca sahip olabilirsiniz.

Dünyanın En Yavaş Arabaları listemizde ilginizi çekebilir.

Autobianchi Bianchina Transformable

Dünyanın En Küçük Arabaları

1955 -95 yılları arasında üretimi gerçekleşen bu model Bianchi, Fiat ve Pirelli tarafından  ortak bir çalışma sonucu geliştirilmiş. 2985 mm uzunluğa sahip olan aracın genişliği ise sadece 1320 mm.

Aracın fiyatı ortalama 15 bin euro civarında. Dünyamın en küçük arabaları listemizin sonuna geldik. Farklı ilginç bir listede görüşmek üzere.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici