ABS Fren Sistemi Nedir?

Bu yazımızda ABS fren sisteminin ne olduğu ve bu sistemin nasıl çalıştığı hakkında detaylı bilgi verdik.

Günümüz otomobillerinde zorunlu olarak bulunan ABS fren sistemi trafikte bulunan sürücülerin, yolcuların, yayaların ve hatta hayvanların güvenliği için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sisteme “Anti-lock Braking System” adı verilmiştir.  Türkçe karşılığı  kilitleme karşıtı fren olan bu sistem temel amacı frenleme anında tekerleklerin kitlenmesini önleyerek sürücüye manevra imkanı tanıyarak kaza riskini düşürmektedir.

ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

ABS fren sisteminin temel hedefi araçlarda bulunan hidrolik frenlerin frenleme esnasında kitlenmesini önleyerek sürücüye manevra imkanı tanır, kaymayı önler. ABS fren sistemi her zaman devreye girmez, örneğin donmaların olduğu kaygan bir zeminde ilerlerken tekerleğin devir sayısı ani olarak düştü veya araç sürücüsü ani frenleme yaptığında yine tekerlek devir sayısı ani olarak düştü böyle bir durumda ABS fren sistemi bu durumu algılayarak devreye girer. ABS fren sistemi kaymayı engellemek için devreye girer.

ABS fren sistemi elektronik kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. Bunun yanında ABS kumanda grubu, tekerlek sensörleri ve tekerlek rotorları yardımcı bileşenleri bulunur. Bu bileşenler arasındaki işleyiş şu şekilde ilerler fren pedalına basıldığın oluşan basınçla fren hidrolik yağı oluşuyor, bu yağ ABS fren sisteminin kumanda grubu tarafından tekerlerin fren mekanizmasına ulaştırılır. Kumanda bileşeninde yer alan yer alan elektrikli pompanın görevi fren basıncını ayarlamaktadır, içinde bulunulan duruma göre hidrolik basıncı arttırılıyor, azaltılıyor veya sabit kalıyor.

ABS Fren Sistemi Arızası

Kayma ve kazaları önlemek için kullanılan ABS fren sisteminin öneminden bahsettik. Bazen bu sistemin arızalanması olası, Güvenliğimiz için hayati öneme sahip olan ABS fren sisteminin arıza takibinin doğru bir şekilde yapılması önem kazanıyor. Peki ABS fren sistemim arızalandığında nasıl anlarım? Araçlarda bulunan bilgi ekranı ABS ren sistemi arızalandığında bunu sürücüye bildiriyor.

abs uyari sinyali

Bu sinyal yandaki gibidir. Araç sürücüsü bu uyarı sinyalini gördüğünde, ABS fren sistemi ile ilgili bir arıza olduğu anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda sürücü sinyali görül görmez yetkili servise gitmekte fayda vardır. Bazı durumlarda bu sinyal ışığı yansa dahil ABS fren sistemi çalışmaya devam edebilmektedir. Fakat böyle bir durumu riske atmamak gerekli. ,

ABS fren arızaları genellikle sistemin bileşenleri arasında yaşanan gevşeme, kopma gibi olaylar nedeniyle gerçekleşir. Diğer önemli neden ise ABS fren sistemi modülünün zarar görmesidir, bu şekilde bir arızada ABS fren sistemini modülünün tamiri mümkün olmayacağından değişmesi gerekmektedir dolasıyla bu durum daha ciddi bir arızadır. Arıza nedeninin ne olduğundan bağımsız olarak bu arızanın giderilmesi oldukça önem verilmesi gereken bir durumdur.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici