Hummer’ın 40 Yıllık Tarihi

Hummer, savaş alanından şehir sokaklarına kadar şimdiye kadar yapılmış en güçlü SUV’lardan biridir. Hummer’ın tarihine göz atmaya ne dersiniz?

Hummer, savaş için yapılmış bir makineydi. Tüm hayatı, Ortadoğu’nun tozlu yollarında geçiyordu. Dört tekerlekli bu canavar, insanların hayatından sorumluydu. İşini iyi yaptı, neredeyse çok iyi.

Sivil bir yaşam için tasarlanmamıştı, ama yine de Amerika’nın sokaklarında zaman zaman görülüyordu ve şimdiye kadar yapılmış en hayranlık uyandıran SUV olacaktı. Yaşanan bazı olaylar onun sonunu getirdi, ancak büyük bir otomotiv devrimi onu tamamen başka bir şey olarak diriltecekti.

Hazırsanız Hummer’ın hikayesi başlıyor.

İçindekiler

Askeri Dönem

original caption detroit, michigan am general corporation, amerikan motorlar şirketinin bir yan kuruluşu, 22 Mart'ta abd ordusu tarafından hummer adı verilen alçak, dizel motorlu 1 adet 14 tonluk taktik araç inşa etmek için 12 milyarlık sözleşme imzalandı. yeni arazi aracı , yüksek hareket kabiliyeti için kısa, çok amaçlı tekerlekli araç, güney virajına yakın monte edilecek, Hindistan sözleşmesinin ilk yılda 800 iş yaratacağı tahmin ediliyor ve beş yıllık ömrü boyunca 1.400'e kadar mizah cipin halefi olacak
Çok Amaçlı Tekerlekli Araç (HMMWV) ihalesini kazandığında yayınlanan AM General Hummer’ın bir fotoğrafı.

1970’lerin sonunda, ABD ordusunun geleneksel jiplerini ve diğer hafif taktik araçlarını her şeyi yapabilecek yeni bir araçla değiştirmesi gerekiyordu. 

Yüksek hareket kabiliyetine sahip çok amaçlı tekerlekli araç (HMMWV veya kısaca Humvee) olarak adlandırılan teklif, ordunun bir sonraki ihtiyaçlarını karşılayacak araç için bir yarışma başlatacaktı. Ön tasarım çalışmaları, Temmuz 1980’de tamamlanan ilk mühendislik prototip aracıyla o yıl başladı. İki yıl sonra, AM General, General Dynamics ve Teledyne’den diğer prototiplerle rekabet halinde 11 prototipi Orduya teslim etti.

AM General, Pentagon’un Mart 1983’te prototipini seçmesiyle nihai kazanan olacaktı. HMMWV takma adıyla oynayan AM General, kaslı canavarını “Hummer” olarak adlandırdı. Pentagon o kadar etkilendi ki hemen sipariş vermek istedi.

AM General’in yarattığı, her şeyi yapabilen bir araçtı. Bu tam da ABD ordusunun istediği şeydi. Humvee, 5 fit derinliğindeki bir su kütlesinin üstünden geçebilir (uygun fording kiti ile). Sıradan 4X4’lerin devrilmesine neden olacak eğimli arazilerden geçebilme yeteneğine de sahipti ve Humvee tüm bunları 2.500 kiloluk muazzam bir yük taşıyarak yapabilirdi.

Time dergisine göre Amerikan askerleri Humvee’yi seviyorlardı ve onlara “Steroidli jipler” diyorlardı. Bunlar, sahadaki neredeyse her görevi yerine getirebilecek platformlar olarak hizmet ediyordu.

Birkaç Hummer varyantı, yıllar boyunca kargo ve asker taşıyıcıları olarak ayrıcalıklı bir şekilde hizmet edecekti; ambulanslar ve tüpten fırlatılan, optik olarak izlenen, tel güdümlü (TOW) füze taşıyıcıları.

1990-1991 Basra Körfezi Savaşı Humvee’yi sahnenin merkezine koydu ve savaşta sertleştirilmiş teçhizatlar Amerika’nın gücünün araç sembolü haline geldi.

amerikan tankları ve askerleri yol kenarındaki bir saldırının ardından isyancı keskin nişancılara ateş ediyor, salman pak, iraq, 20 mart 2005 tuval üzerine yağlıboya, dietz photo by vcg wilsoncorbis via getty images

Army Technology 2014’te şöyle bildirdi: “HMMWV’nin ikonik statüsünün, askerlerin değişen ihtiyaçlarını güvenilir ve tutarlı bir şekilde karşılama kabiliyetinden kaynaklandığını ve bunu benzerlerinden daha iyi şekilde yapmasından kaynaklandığını düşünüyorum,” diye açıklıyor.

ABD Ordusu Muharebe Desteği program yöneticisi Scott Davis ve Humvee’den sorumlu ofis olan Savaş Hizmetleri Desteği: “Jeep’i HMMWV ile değiştirdiğimizde kuşku duyanlar vardı, ancak bugün HMMWV’leri her görevde ve dünyanın dört bir yanındaki sayısız ortak orduda buluyorsunuz.”

Bu ilk prototiplerden bu yana geçen 40 yıl içinde, AM General yaklaşık 300.000 Humvee üretti.

Hummer Jeep

Los Angeles'ta Ünlüler 17 Mart 2014

Aksiyon filmi megastar, AM General’e sivil bir versiyon inşa etmesi için dilekçe verdi. Temmuz 1992’de, Schwarzenegger’in kendi garajında ​​”Terminatör” yazan bir tane vardı. 

O zamanki jeepler ve diğer arazi araçları, takılıp kalmadan önce sadece bir yere kadar seyahat edebiliyordu ve geleneksel 4X4’lerin çoğu sahibi, onları daha yetenekli hale getirmek için binlerce dolar harcadı. Ancak Hummer’ın showroom zeminindeki off-road yeteneği, diğer fabrika 4WD araçlarından daha iyiydi. 37 inçlik devasa lastikleri neredeyse her türlü araziyi fethedebilirdi ve o zamanki diğer 4X4’ün aksine, dört tekerlekten bağımsız süspansiyonu sayesinde 16 inçlik inanılmaz bir yerden yükseklik, Hummer’ı bir off-roader rüyasını gerçeğe dönüştürdü.


Hummer’ı Bu Kadar Off-Road Canavarı Yapan Nedir?

abd rekreasyon hummer off road sürüş akademisi
  • Yerden Yükseklik: 1980’lerin geleneksel 4X4’lerinin aksine, Humvee’nin önde ve arkada bağımsız bir süspansiyonu vardı. 37 inçlik devasa lastiklerle birleştirilen bu tasarım, Humvee’ye 16 inçlik yerden yükseklik kazandırdı.
  • Devasa Lastikleri Döndürmek için Dişli: Humvee, dev kamyonun engellerin üzerinden geçmesine ve büyük lastikleri döndürmesine yardımcı olmak için transfer kutusundaki düşük menzile ve normal aks dişlisine güvenmiyor. Humvee, traktör benzeri sürünme için ekstra azalma sağlayan özel 1.92: 1 dişli göbeklerine güveniyor.
  • Olağanüstü Arazi Performansı: Aktarma organı şasinin yukarısına yerleştirilmiş, bu da Humvee’yi 18 tekerlekli bir araç kadar geniş yapıyor. Bu, Humvees’e süper geniş bir duruş sağlar, böylece ağırlık merkezi düşük tutularak arazide ekstra stabilite sağlanıyor. AM General, maksimum yükte yüzde 60 yan eğimi geçebileceğini söylüyor. Ancak gerçek dünyadaki off-road meraklıları, daha dik yan tepelerin bile üstesinden gelebileceğini kanıtladı.
  • Yarışa Hazır Süspansiyon: Humvee’nin dayanıklı çift salıncaklı, bağımsız helezon yaylı süspansiyonu arazi yarışlarında test edildi. Efsanevi yarışçı Rod Hall ve oğulları Chad ve Josh, zorlu Baja 1000’de 11 kez hisse senedi sınıfını kazanarak H1’in cesaretini kanıtladı.
  • Hareket Halindeyken Air-Down: Gevşek, kumlu veya kayalık arazide çekişi artırmak için, birçok arazi aracı lastiklerinden biraz hava alır. Bu, lastiklerin engellere uymasına veya kum ve kar gibi gevşek yüzeylerde gitmesine yardımcı olur. Humvee’nin Merkezi Lastik Şişirme Sistemi, sürücünün her bir lastikteki hava basıncını ayrı ayrı tahliye etmesine ve daha sonra bunları kabinin rahatlığında havalandırmasına olanak tanır.

Yaklaşık 42.000$ fiyatla satılan 1992 Hummer, üst düzey bir Mercedes-Benz 300 SEL lüks sedan ile aynı maliyete sahipti. Ancak Benz’in aksine, bu makineler lüks değildi . AM General, Hummer’ı parlak bir dış yüzey, güzel koltuklar, tüketici dostu bir gösterge paneli ve ses kesici özelliklerle tüketiciler için tercih edilesi bir hale getirmeye çalıştı. Ancak özünde Hummer, askeri kardeşinden çok farklı değildi.

Hummer mükemmel off-road yapmasına rağmen, günlük otoban sürüşü farklıydı. 1995 yılında, Car and Driver orijinal 6,766 kiloluk Hummer’ı test etti. Araç acı verici bir yavaşlığa sahipti yaklaşık 18 saniyede 100 km hıza ulaşıyordu.

Yine de Hummer’ın imajı inkar edilemezdi ve otomotiv devi General Motors bunu fark etti. GM, Hummer’ın kendi dizisindeki bazı boşlukları doldurma ve Jeep ile kafa kafaya rekabet etme potansiyelini gördü. 1999’da AM General, sivil Hummer markasını GM’ye sattı ve kamyonları, askeri Humvees’in yanı sıra GM için montaj fabrikası olan South Bend, Indiana’da inşa etmeye devam etti.

Çok Küçük Çok Geç

Hummer
Hummer H2GM

Hummer’lar gittikleri her yerde gösterişliydi ve modaya uygunlardı. Ünlüler onları garajlarında Bentleys ve Lamborghinis’in yanına park etti. Hummer, kısmen şaşırtıcı fiyat etiketi nedeniyle bir statü simgesiydi. 2000 model yılına gelindiğinde, dört yolcu kapasiteli bir versiyonunun taban fiyatı 89.410 dolardı. Bu rakam bir Range Rover’dan yaklaşık 20.000 dolar daha fazlaydı.

Sürmesi daha kolay, daha ucuz ve normal bir park alanına sığan daha küçük bir Hummer üzerinde çalışmalar başladı. Onun büyük boy benzeri Chevy Tahoe’ye dayanıyordu ve daha fazla güç için bazı ağır hizmet tipi kamyonet parçaları kullanıyordu. Kaputun altında, 300 hp’nin üzerinde 6.0 litrelik büyük bir V8 vardı ve 50.000$ ‘ın hemen altında fiyatlandırıldı.

H2, orijinali kadar yetenekli değildi, çünkü sıfırdan tasarlanmış çok özel parçalar değil, çoğunlukla geleneksel kamyon parçaları kullanılarak üretildi. Yine de zorlu arazi koşullarının üstesinden gelebilmekte. Dört Wheeler dergisi, bir patikayı ilk kez aşma şansı bulduklarında kamyondan etkilendi ve şunları söyledi.

2003 yılında GM, aynı dönemde orijinal H1’in sadece 730’una kıyasla ABD’de 34.529 H2 sattı. H2 için inkar edilemez bir başarıydı ve kısa süre sonra Hummer kulüpleri ülke çapında meşhur olmaya başladı. 

H1’e kıyasla daha küçük ve daha hafif olmasına rağmen, H2 çok iyi bir yakıt ekonomisi sağladı . EPA bu şeyleri otoyolda sadece 10 mpg şehir ve 13 mpg olarak derecelendirdi ve bu rakamlar aracın üç tonluk boş ağırlığı ve kutu benzeri aerodinamiğinden geldi.

Birçok insan için Hummer, Dünya ikliminin artık karşılayamayacağı otomotiv fazlalığının açık bir sembolü haline geldi.

Hummer'lar kirlilik önleyici grafitilerle sprey boyandı ve bir kundaklama yangını yok edildi veya düzine hasar gördü

2003 New York Times’ta , Sierra Club’ın küresel ısınma ve enerji programının direktörü “Hummer’ın sloganı ‘Başka Hiçbir Şey Gibi Değil.’ Dedi. 

Geri tepmeyi zorlayan GM, 2005 yılında yaklaşık üç fit uzunluğunda küçük bir açık hava yatağıyla H2 SUT’u yarattı. H2’nin motor gücü, hızlanma adımına biraz güç katmak için 326 bg’ye çıktı. Car and Driver , SUT için 9.6 saniyelik bir 0-100 hızlanma kaydetti, bu boyuttaki bir kamyon için makul bir rakam.

Bir yıl sonra GM, H3 ile daha küçük Hummer’lara doğru evrimini sürdürdü. Orta boy Chevrolet Colorado kamyonetinin temellerine dayanan H3, devasa H2’den yaklaşık bir ton daha hafifti. Çoğu kişi için bu, garaja gerçekten sığan ilk Hummer’dı.

Tüm off-road güzelliklerine sahip en iyi Alpha modelleri, bir şampiyon gibi kaya tırmanma parkurlarına girebilir. En iyileri, 33 inç lastikler ve bir V8 ile birlikte önde ve arkada kilitleme diferansiyellerine sahipti. Kısa süre sonra, H3T kamyoneti seriye katıldı ve H3’ü birçok yönden şimdiye kadar yapılmış en iyi Hummer haline getirdi.

Lastik, Jant, Motorlu taşıt, Otomotiv lastiği, Otomotiv tasarımı, Otomotiv dış, Kara aracı, Araç, Kaput, Sarı,

2007 yılında Hummer, HX konsept kamyonunu yaptı. Bu, GM’nin sonunda Jeep Wrangler’ı alabileceğine inandığı bir kamyon olan Hummer H4’e ince örtülü bir bakıştı. Havalı görünüyordu, cip boyutundaydı ve vaatlerle doluydu.

The Hummer, Kurtarıldı Mı?

Hummer ev

Elektrikli Hummer fikri tam olarak yeni bir fikir değil.

2009 yılında, Popular Mechanics , Raser Technologies tarafından üretilen bir plug-in hibrit (PHEV) Hummer H3 prototipini test etti. Raser, kamyonun motorunu, yalnızca 41 kWh pil takımı için bir jeneratör görevi gören turbo şarjlı dört silindirli GM Ecotec ile değiştirdi. Kamyonun aküsü (ve 70 kilometre menzili) tükendiğinde, motor ateşlenir ve paketi şarj ederdi.

Son yıllarda pil geliştirmedeki inanılmaz ilerlemeler nedeniyle bu artık bir endişe kaynağı değil. Bir benzinli kamyona yakın bir sürüş menziline sahip tam boyutlu bir elektrikli kamyonet, 2010’da tamamen fantastikti. Ama bugün? Pillerin enerji yoğunluğu ve güç yoğunluğu ve ilgili elektronik cihazlar gökyüzüne doğru gitmiştir.

2018’de, yeni başlayan Rivian, etkileyici R1T tam boyutlu elektrikli kamyonunu LA Auto fuarında 700 bg’den fazla ve 400 mil’e kadar elektrik menziliyle sergiledi. Bir yıl sonra, dünya Tesla’nın radikal Cybertruck‘ıyla ve Bollinger’in sağlam arazi kamyoneti ve SUV’si ile tanıştı. Elektrikli pikap buradaydı ve 2019’da GM CEO’su Mary Barra , şirketin 2021 sonbaharında bir elektrikli kamyon üreteceğini doğruladı.

Ama kimse Hummer’ı tahmin edemezdi.


yanlış
yanlış
yanlış

20 Ekim 2020 tarihinde , tüm yüksek teknoloji ihtişamıyla, 112.594 $’lık GMC Hummer EV 1. üretimi açığa çıktı. Bu araç 3 saniyede 100 kilometre hıza ulaşabiliyordu. 2021 yılında söz verdiği gibi yollara çıkacak.Tek şarjla 563 km yol yapabiliyorsunuz.

Yeni elektrikli tam boyutlu pikap, beş fitlik bir yatağa, çıkarılabilir tavan panellerine ve tıpkı OG Humvee gibi tamamen bağımsız bir süspansiyona sahip. Ancak bu havalı süspansiyon, 13 inçlik bir tekerlek hareketine sahiptir ve tamamen ayarlanabilir, kendini bir spor kamyon gibi alçaltır veya 15,9 inç yerden yükseklik sağlamak için kendini bir iz canavarı gibi yükseltir. Bu, kamyonun tamamen kilitlenen diferansiyelleri ve dört tekerlekten yönlendirme ile birleştiğinde, onu şimdiye kadar adını takabilecek en off-road yeteneğine sahip Hummer yapacaktır.

Hummer EV, askeri benzerinden tamamen farklı bir araçtır ancak her ikisi de benzer bir amaca hizmet eder. Orijinal Army Humvee, 1980’lerin başında arazi teknolojisinin ön saflarında yer aldı ve Hummer EV, bir elektrikli aracın ne olabileceğine dair beklentilere meydan okuyor. Bu kadar ileri görüşlü teknolojiye sahip bir kamyon, nihayet pişmanlık duymayan gaz tutkunlarını elektriğe geçmeye ikna edebilir.

Hummer’ın yıllar süren dönüşümü bu şekildeydi. Araç ilk olarak savaşlarda kullanılırken günümüzde elektrikli versiyonu üretilip piyasaya sürülmüş durumda. Bu aralıkta yıllar süren dönüşümü makalemizde incelemeye çalıştık sizler de Hummer hakkında görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici