Road Trip Nedir? Farklı Bir Tatil Deneyimi: Arabayla Gezi Tatili (Road Trip)

Road Trip Nedir? Arabama atlayıp rotadan rotaya koşarım ve yeni yerler keşfetmekten zevk alırım diyorsanız, arabayla gezi tatili (road trip) tam size göre!

Türkçeye “Arabayla gezi tatili, yol gezisi” olarak çevrilen road trip, arabayla planlanan uzun yol sürüşlerinin ortak adıdır.

Dilerseniz bir şehre, dilerseniz şehirden şehire uzanan bir yolculuğa başlamaya, istediğiniz gibi gezmeye hazırsanız haydi yola koyulalım.

Arabayla gezi tatiline çıkmak isteyenler için bilinmesi gerekenler:

road trip nedir

İçindekiler

Road Trip Nedir?

Arabayla gezi temalı filmlerde çokça gördüğümüz bir kavram aslında road trip… Sevgilisi tarafından bırakılan, işinde başarısız olup ayrılan veya günlük hayat rutininden sıkılan kahramanımız arabasına atlar heyecan dolu bir serüvene başlar. Bazen yanına bir yol arkadaşı alır bazen de yoluna tek başına devam eder.

Sizin de böyle bir serüvene başlamanız için tek yapmanız gereken arabanıza atlamak ya da bir araç kiralayıp yola koyulmak… Hatta biraz bütçeniz varsa bir karavan bile kiralayıp bu tatilden alacağınız zevki ikiye katlayabilirsiniz.

Road trip, Türkiye’de çok yapılmasa da Amerikan kültüründe oldukça yaygınlaşmış bir seyahat türüdür diyebiliriz.

Hatta Amerika’nın turistik şehirlerinden geçen güzergâhıyla özellikle motorsiklet gruplarının çokça kullandığı Route 66’i duymuşsunuzdur.

Amerika’nın Ana Merkezi olarak da bilinen Route 66, ikonik tabelasıyla kısa zamanda büyük şöhrete kavuşmuştu. 11 Kasım 1926’da açılan bu yol Chicago Illinois’ten başlayarak Los Angeles’a kadar uzanıyordu.

Kansas, Missouri, Oklahoma, New Mexico, Arizona, Teksas ve Kaliforniya eyaletlerinin tek tek üzerinden geçen, Los Angeles şehrinde sonlanan güzergâh, ülkenin doğusundan batısına baştan aşağı gezmek isteyenler için uzun yıllar vazgeçilmez bir rota oldu.

Road Trip Nedir, Nasıl Planlanır?

Road trip, süresini, güzergahını ve ne kadar süreceğini, kafanıza estiği gibi sadece sizin belirleyeceğiniz, özgürlükçü ruhlara hitap eden bir seyahat türüdür.

İster tek başınıza, isterseniz de ailenizle ya da sevgilinizle böyle bir tatili planlayabilirsiniz.

Her ne kadar kafasına göre hareket edenler için biçilmiş kaftan olsa da Road Trip’te de görmek istediğiniz yerleri atlamadan ve bütçenizi çok aşmadan tatilinizi geçirmenizi sağlayacak bazı hesaplamalar var. Örneğin:

road trip nedir

1) Haritanızı Çizmeye Başlayın

Başlangıç noktanızı ve varış noktanızı belirleyin, yol üzerinde nerelere uğrayacağınızı da belirleyin.

Etkili bir rota ile zaman yönetimi açısından bir taşla birkaç kuş vurabilirsiniz, aynı gün içinde iki üç yeri gezebilirsiniz.

Not: İnternetinizin çekmemesi ya da şarjınızın bitmesi ihtimallerine karşı arabanızda basılı bir harita da bulundurmayı unutmayın.

2) Zamanı Etkili Kullanın

Her güzel şey gibi bu serüveni de bir noktada tamamlayıp geri dönüşe geçmeden önce görmek istediğiniz yerleri kaçırmayın.

Bunun yolu ise etkin bir güzergah planlamasından geçiyor.

Görmek istediğiniz yerlerin kaç km uzaklıkta olduğunu, oraya gitmeyin, orayı gezmenin ne kadar süreceğini hesaplayarak gün gün planlamanızı yapın.

road trip nedir

3) Masrafları Hesaplayın

Road trip için yola çıkarken masraflarınızı hesaplamak çok önemli. Bütçenizi belirledikten sonra yakıt parası, hotel veya pansiyon kiraları ya da kamp alanlarında kalacaksanız kamp yeri ücreti gibi giderleri kabaca çıkartmanız gerekiyor.

Bunların dışında gideceğiniz milli park giriş ücretleri, müze giriş ücretleri, yiyecek ve içeceklerin de maliyetlerini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Maliyetleri düşürmek için günde 1-2 öğününüzü kendiniz hazırlayabileceğiniz şekilde alışveriş yaparak veya Müzekart gibi gezi masraflarınızı düşürecek alternatifleri dikkate alarak giderlerinizi bir nebze azaltabilirsiniz.

4) Yanınızda Fazladan Nakit Bulundurun

Yolun binbir türlü hali var. Yol boyunca aracın ufak tefek arızaları çıkabilir.

Uzun bir yolculuktan sonra bitap düşüp fazladan bir gece konaklama yapmak isteyebilirsiniz ya da tatilinizi daha da uzatıp ekstra bir konuma da gitmeye karar verebilirsiniz.

Doğaçlama, road trip’in doğasında var… Bu yüzden olumlu ya da olumsuz beklenmedik olaylara karşı cebinizde bir miktar nakit para bulundurmayı unutmayın.

5) Önceliklerinizi Belirleyin

Road trip yaparken plana ne kadar sadık kalacağım deseniz de bazı noktalarda planladığınızdan daha uzun süreli kalmak ya da umduğunuzdan daha kısa sürede ayrılmak isteyebilirsiniz.

Bu sebeple rotanızı belirlerken mutlaka görmek istediğiniz konumları atlamayacak şekilde bir planlama yapın.

Örneğin Burdur’dan Antalya’ya geçerken vaktiniz darsa Salda Gölü, Lavanta Deresi veya Sagalassos Antik Kenti arasında bir seçim yapmanız gerekebilir.

Bu durumda hangisini feda edeceğinize karar vermek ve sonradan pişman olmamak için gerçekten görmek istediğiniz yerleri önceden belirleyin.

6) Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Araba sürerken dikkatinizin dağılmaması ve tam konsantre olmanız enerjinize ve uykunuzu almanıza bağlı. Bu nedenle sürüş planı yaparken arabayı nöbetleşe kullanabileceğiniz biri yoksa hava karardıktan sonra araba sürmeyi bırakmanızda fayda var.

Akşam saatlerinde far ışığında araç sürmek gözü daha fazla yorduğu ve karanlıkta uykunuzun gelmesi nedeniyle gecelerinizi dinlenmeye ayırın.

Bu hem ertesi gün daha canlı bir biçimde gezmenize hem de sürüş kabiliyetinize katkı sağlar.

7) Öğün Atlamayın

Uzun saatler aracınızda kalmanın sindirim sisteminizi ve bağışıklığınızı etkilememesi için beslenmenize önem vermeniz gerekiyor.

Seyahat süresince yemek molası yapmamanız ve bazı öğünleri sandviçlerle geçirmeniz gayet normal. Ancak sadece kuru gıdalar ve sandviçlerle beslenmek, uzun süreçte mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir.

Bu nedenle günde en az iki öğünden sonra ekstra meyve ve sebze tüketmeye gayret edin. Bu mümkün değilse çorba gibi sulu gıdalara yönelebilirsiniz.

Ayrıca yeterli miktarda su içmeniz lazım, su kaybını artıran kafeinli içecekleri (çay, kahve, kola vb.)  çok fazla tüketmemeye özen gösterin.

Özellikle yaz aylarında ekstra su kaybını önlemek için, gün içersinde en az iki litre su içmeye özen gösterin.

8) Müzik Listenizi Oluşturun

Aracınızda manzara seyredip giderken vaktinizi daha mutlu ve eğlenceli geçirmenizi sağlayacak en önemli şeylerin başında müzik dinlemek geliyor.

Ancak bazı noktalarda internetin veya radyonun çekmeyeceğini de düşünerek. Yola çıkmadan önce Playlist’inizi ayarlamanızda fayda var.

Spotify, Fizy veya iTunes gibi uygulamalarda internete bağlanmadan müzik dinleyebileceğiniz bir playlist oluşturmayı ya da müziklerinizi bir flash diske kaydetmeyi unutmayın.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici