Hidrojen Yakıt Hücreli BMW i Hydrogen NEXT Pistlerde

BMW, ilk hidrojen yakıt hücreli prototipi BMW i Hydrogen NEXT’in yol testlerine başladı.

BMW, çevre dostu yapısıyla öne çıkan hidrojen yakıt hücreli prototip modeli BMW i Hydrogen NEXT’in test sürüşlerini Avrupa yollarında gerçekleştiriyor. Hidrojen yakıt hücresi teknolojisi; özellikle elektrik şarj altyapısına sahip olmayan, sık sık uzun mesafeli sürüşlerde araçlarını kullanan tüketiciler için çekici bir alternatif yaratıyor. İçten yanmalı konvansiyonel bir motorun işlevselliğini de bünyesinde barındıran BMW i Hydrogen NEXT, hava koşullarından etkilenmeden, yakıt deposunun hacmine paralel olarak kullanıcılarına yüksek bir menzil sunuyor. Ayrıca hidrojen yakıt dolumu da sadece 3-4 dakika içinde hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. 

06a4b642f5ec8e2fe9af56955a4e046e_0.jpg

BMW i Hydrogen NEXT’in test sürüşlerinde BMW’nin geçmişten günümüze gelen kendine has sürüş keyfinin aynen devam etmesine de odaklanıldığı açıklanıyor. Yakıt hücresi, hidrojen tankları ve merkezi araç kontrol ünitesi gibi sistemleri oldukça detaylı kontrollerden geçen BMW i Hydrogen NEXT’in laboratuvar ortamında tamamlanan yüzlerce teknik incelemenin ardından, şimdi de günlük kullanım koşullarına uygun yol testleri gerçekleştiriliyor. Tüm detaylar dikkate alınarak yapılan bu testler, BMW’nin sahip olduğu karakteristik sürüş keyfinin tutkunlarına BMW i Hydrogen Next’te de değişmeden aktarılabilmesi üzerine gerçekleşiyor.  

BMW i Hydrogen NEXT’de kullanılan sistem, aracın yakıt deposunda taşıdığı hidrojen ile havadaki oksijenin kimyasal bir reaksiyona girerek ihtiyaç duyulan enerjiyi açığa çıkarması prensibi ile çalışıyor. Açığa çıkan bu enerji iki yönlü olarak ya pillerin dolumu ya da otomobilin hareketi için yönlendirilebiliyor. Bu sistem aynı zamanda tamamen elektrikli BMW iX3 ve i4 modellerinde de kullanılan eDrive teknolojisiyle birlikte uyum içerisinde çalışabiliyor. Böylece gerçekleşen hidrojen tepkimesi sayesinde 170 bg’lik bir güç ortaya çıkarken, ön ve arka akslarda bulunan elektrik motorların da desteğiyle BMW i Hydrogen NEXT toplamda 374 bg güç üretebiliyor.  

06a4b642f5ec8e2fe9af56955a4e046e_1.jpg

Yakıt hücresi modülünün hemen altında bulunan elektrik akımı dönüştürücüsü, tepkimeden ortaya çıkan enerjinin voltajını BMW i Hydrogen NEXT’e güç sağlayan elektrik motorunun voltajına göre ayarlayabiliyor. Bataryada depolanan enerji, sürüş boyunca hızlanma ve frenlemelerde ortaya çıkan enerjiden sağlanarak verimli bir şekilde üretiliyor. 

BMW i Hydrogen NEXT’te hidrojen yakıtını muhafaza etmek için özel olarak geliştirilen, karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP) üretilen 700 bar basınçlı, yakıtla birlikte ağırlığı 6 kilograma ulaşabilen bir depo bulunuyor. Yakıt deposunda yer alan hidrojen ve elektrikle birlikte ortaya çıkan enerji, araca hareket kabiliyetini verirken çevreye ise yalnızca su buharı salınıyor.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici