Araçlarda Güvenlik Paketi

Sürekli gelişim gösteren teknoloji ve bilimin nimeti olan araçlarda güvenlik paketi adından da anlaşılacağı üzere hem aracı hem de şoförü anlık tehlike arz edebilecek durumlarda en az hasarla kurtarmaya yönelik geliştirilen sistemlerdir. Bu sistemler ABS, ASR, EBV, VSA, ACC, ESR, TSA, ASS olmak üzere çeşitli gruplara ayrılır.

Araçlarda Güvenlik Paketi Nedir diyen birine sadece hayatına ne kadar değer verdiğini sormalıyız aslında çünkü güvenlik paketi olması demek insana ikinci bir yaşam şansı vermek gibidir.

Araçlarda Güvenlik Paketi Nedir?

ABS sistemi her türlü fren hareketini titreşimli bir şekilde tekerlere aktararak tekerin kilitlenmesini ve kötü yol koşullarında aracın kaymasını önler ve bu sistem sizi bir uçurumdan yuvarlanmaktan koruyabilir bu da araçlarda güvenlik paketi sistemlerinin ne kadar önemli olduğunu bize gösterir.

Ya da ASR sistemi aracın kalkışında gerçekleşebilecek patinajı engeller şimdi bir düşünün. Aracınız yolun ortasında stop etti ve ileriden bir araba süratle üzerinize doğru geliyor. Sizin ilk hareketiniz heyecana kapılmış olarak arabanız çalıştırıp gaza yüklenmek olacak ve arabanız patinaj atmaya başlayacak. İşte tam bu noktada araçlarda güvenlik paketi denilen sistemin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Araçlarda Güvenlik Paketi

EBV sistemi araçlarda güvenlik paketi sistemlerinin nimetlerindendir. Bu sistem aracınızın kontrolünü tamamen size bırakır. Hemen hayal edelim. Aracınızın sağ tarafı yağlı bir zemin üzerinde sol tarafı ise asfalt zemin de gaza bastığımız an arabanın sağ tarafı kayarken sol tarafı durmak isteyecektir. Buda arabanızın kontrolden çıkmasına belki de takla atmasına neden olacaktır. Fakat EBV sistemi bu sorunu kaygan zemindeki tekere kaygan olmayan tekerden daha düşük fren gücü uygulayarak bu sorunu çözmüştür.

Motor Arıza Işığı Neden Yanar? Yandığında yapılması gerekenler hakkında detaylı yazımızı inceleyebilir konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kısacası araçlarda güvenlik paketi olması demek daha güvenli bir trafik olması demektir kaza olduktan sonra suçlu suçsuz önemli değildir. Önemli olan kaza olmamasıdır güvenlik paketi sistemleri bu sorunları çözmede gayet kararlı çalışmalar yapmaktadır.

Kaynak

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici