Karşınızda Elektrikli Ford Mustang 2021

Karşınızda elektrikli Ford Mustang, Tamamen yenilenen Ford Mustang Mach-E elektrikli aracı (BEV) satışa çıkarak, ilk özel sahiplerine ulaşıyor. Son dönemde markaların elektrikli otomobillere yatırımı artmaya başladı. Ford bu duruma kayıtsız kalmayarak yeni Mustang Mach-E’yi üretti ve satışa sundu. Şirket talebe ayak uydurabilir ve son gelişmeleri hızlı bir şekilde yanıt verebilirse, Ford için geleceğe doğru önemli bir adım olacak. Cartalk aracı inceledi işte detaylar.

İçindekiler

Ford Mustang Mach-E – Nedir?

Mustang Mach-E, pilli bir elektrikli araçtır. Araç elektrik nedeniyle sıfır emisyon değerine sahip ve pili bittiğinde prize takılarak şarj oluyor. Arkadan çekişli standart olarak gelmesine rağmen, Mach-E’nin dört çekişli versiyonu da bulunuyor. Dört çekerin işlevselliği, geleneksel bir araçta olduğundan farklı, bir transfer kutusu veya bir merkez diferansiyel yerine, ön tekerleklere güç sağlayan ikinci bir motor bulunuyor.

Elektrikli Ford Mustang

Elektrikli Ford Mustang, geniş iç hacim sunan, hatchback görünümlü dört kapılı bir araçtır. Mach-E’nin klasik bir crossover olduğunu düşünüyor olsakta, aslanda tam olarak da öyle değil. Bir Mustang Mach-E’nin yanında durduğunuzda veya bir elektrikli Ford Mustang sürdüğünüzde, Honda CR-V Hybrid veya Toyota RAV4 Prime gibi kompakt bir araçla neredeyse hiçbir ortak noktasının bulunmadığının farkına varıyorsunuz. Bu araçlar benzer iç hacimlere ve bagaj kapasitelerine sahipken, farklı bir misyona ve daha düşük bir fiyat aralığına sahipler. Bu araçları bir Mustang Mach-E ile arka arkaya sürdüğünüzde hisleriniz size en büyük farkı gösterecektir.

Elektrikli Ford Mustang

Elektrikli Ford Mustang modeli Marc-E’nin bazı artı ve eksi yönlerini sıralayacak olursak aşağıdaki gibi bir liste yapabiliriz.

Artıları

 • Olağanüstü sürüş konforu ve heyecan verici hızlanma
 • Emisyon yok
 • Marş motoru, alternatör, tahrik kayışları, yağ veya diğer onarım ve bakım sorunları bulunmuyor.
 • ABD’de devlet teşviklerinden yararlanmaya hak kazanırsanız, paranın karşılığını fazlasıyla alırsınız
 • Olağanüstü bilgi-eğlence paketi sunuyor.

Eksileri

 • Rejeneratif frenlemeyi kontrol etmek için vites değiştiriciler bulunmuyor.
 • Özel yüksek hızlı şarj özelliği bulunmuyor.

Ford Mustang Mach-E – Maliyeti Ne Kadar?

Mustang Mach-E yaklaşık 44.000 $ ‘dan başlıyor. Ek özellikler ile birlikte en çok satılan versiyon yaklaşık olarak 60 bin dolar olarak fiyatlandırılıyor. Tüm elektrikli araçlar gibi, Mustang Mach-E’nin alımında da ABD’de teşvikler bulunuyor ve vatandaşlar bunları kullanabiliyor. Şu anda, Mustang Mach-E, almayı düşünen bir Amerikan vatandaşı 7.500 $ ‘lık teşviki alabiliyor. Çoğu elektrikli araç dostu eyalette ayrıca bir elektrikli araç indirimi de bu teşfike ekleniyor. Dolayısıyla, Mustang Mach-E’nin tüketicisine olan efektif maliyet, Ford’un talep ettiği fiyattan daha az oluyor. Mustang Mach-E’nin performansı ve boyutu ve ayrıca gaz yerine elektrik kullanımından elde edilecek tasarruf göz önüne alındığında, Mustang Mach-E çok uygun fiyatlı bir araç haline geliyor.

Mustang Mach-E Extended Range, dört tekerlekten çekişli Premium’u test ettik. İncelemede bu araca kısaca Mach-E ER AWD Premium olarak adlandırmaktayız. Elektrikli Ford Mustang modelinin fiyatı şu şekilde:

 • Araç Fiyatı = 47.000 $
 • Genişletilmiş dört çeker opsiyonu= 7.700 ABD doları
 • Metalik Boya = 400 $
 • Teslim Ücreti = 1.100 USD
 • Ara Toplam Fiyat $ 56.200
 • Şu Anda Mevcut olan Federal Vergi Teşviki = 7.500 $
 • Gelir vergisi teşviki sonrası fiyat = 48.700 $
Elektrikli Ford Mustang

Elektrikli Ford Mustang, Onu Güçlendiren Nedir?

Mustang Mach-E gibi pilli elektrikli araçlar, hareketi sağlamak için kalıcı mıknatıslı elektrik motorları kullanır. Test aracımız olan Mach-E ER AWD Premium aracına baktığımızda, motor sistemi 346 beygir güç üretiyor, ancak daha da önemlisi bu elektrikli motor etkileyici bir 580 nm tork değeri sağlıyor. Performans tamamen tork dağıtımı ile ilgilidir. Yüzyıl boyunca, bir aracın performansımda ana faktör, beygir gücü oldu. Fakat bu tamamen değişmek üzere. Tork, gerçek dünyada çok daha önemlidir.

Peki Mach-E’nin torku diğer bazı araçlara kıyasla nasıl? TheTesla Model Y Extended Range AWD, bu Mustang Mach-E ile neredeyse aynı boyut ve fiyatta bir araç ve 508 nm tork sunuyor. Yüksek çekişli V8 motorlu 2021 elektrikli olmayan Mustang GT Coupe, 569 nm tork üretiyor. Gördüğünüz gibi, Mach-E’nin tork değeri oldukça yüksek ve buda performansı beraberinde getirmekte.

Elektrik araçların hızı ve gücü, motorun yanı sıra batarya paketiyle ve araçlarda bulunan elektrikli motorlarla ilişkilidir. Elektrikli Ford Mustang modeli olan, Mustang Mach-E’nin temelde tek bir arka motora ve 68 kWh kapasiteli bir pil grubuna sahip. Test ettiğimiz araçta ise yükseltilmiş trim, 88 kWh daha büyük bir bataryaya ve önde bulunan ikinci bir tahrik motoruna sahip.

Elektrikli Ford Mustang

Ford Mustang Mach-E – Sürüşü Nasıl?

Mach-E ER AWD Premium, sürüş koltuğunda olmak isteyeceğiniz harika bir araç. Seveceğiniz ilk his, sunduğu elektrik torkudur. Mach-E ER AWD Premium, hareketsiz haldeyken tüm mevcut torkunu anında çalışmaya hazır hale getiriyor. Devir oluşturması gereken bir motor bulunmuyor. Biriktirilecek turboşarj da bulunmuyor. Bunlardan dolayı pedala basar basmaz, otomobil lastiklerine tüm tork iletilmektedir.

Mach-E ER AWD Premium’un 4,8 saniyede 0-100 km/h hıza erişmekte. Bu her açıdan hızlı bir otomobil olduğunu göstermekte. Tesla Model Y LR AWD aynı performansa sahip ve Car and Driver tarafından test edilen 2021 V8 motorlu Mustang GT 4,4 saniyelik bir değere sahip ve bu alanda birinci sırada yer alıyor. Ancak, bu kuru bir yüzey olduğunu varsayar. Mach-E ER AWD Premium, dört çekiş özelliğine sahiptir, bu nedenle yağmurda, karda veya soğukta gazla çalışan bir Mustang GT’yi performansta geçecektir. Ve test ettiğimiz donanım, performans açısından orta sınıfta. 3,5 saniyede 0-100 km/h hıza erişmek istiyorsanız, Ford bunu yapabilen bir Mustang Mach-E GT’ye sahip. 

Mach-E ER AWD Premium, yola çıktığında muhteşem bir sürüş sağlıyor. Onu bir Tesla Model Y ile arka arkaya sürdük ve Mach-E ER AWD Premium’un engebeli New England yollarında çok daha yumuşak, konforlu olduğunu gördük. Mach-E ER AWD Premium, test ettiğimiz en iyi yüksek performanslı sedanlar gibi çok rafine ve tatmin edici bir his sunuyor.

Viraj almak oldukça zevkli. Mach-E ER AWD Premium’un büyük ve ağır bataryası aracın ortasında yer alıyor. Pilli elektrikli bir aracın en büyük dezavantajlarından biri ağırlıktır. Mustang Mach-E AWD, yaklaşık 4,900 pound, bir Mustang GT’den 1,200 pound daha ağırdır. Elbette, ağırlık asla iyi bir şey değildir, ama eğer onu taşımak zorundaysanız, bu ağırlık aracın ortasında, dengeli bir şekilde konumlandırılmış olması büyük bir avantaj. Elektrikli Ford Mustang, diğer elektrikli araçlardan farklı olarak inanılması zor bir şekilde rampaları ve virajlı kırsal yollarda oldukça performanslı.

Frenleme, üstün performanslı bir otomobilden beklediğiniz şeydir. Bununla birlikte, birçok elektrikli araç sahibi tek pedallı sürüşü kullanmayı tercih ediyor. Bu, elektrik motoru torkunu fren olarak kullanmanıza ve aynı zamanda pil gücünüzü artırmak için enerji tasarrufuna imkan sağlayan bir sistemdir. Garip gelebilir, ancak birkaç dakika içinde bu sisteme alışıyorsunuz. Sonuç olarak, normal sürüşte veya hızlı bir sürüşte bile fren pedalını kullanmayacaksınız. Ani durma durumunda, frenleme ihtiyaçlarınızın çoğu için tek pedal kullanarak frenlemenizi yapabilirsiniz. İki pedallı sürüşün eski moda hissini tercih ediyorsanız, bunun için de araçta bir ayar bulunuyor.

Elektrikli Ford Mustang

Mustang Mach-E’nin üç sürüş modu vardır ve hepsi farklı bir sürüş deneyimi sunar. Varsayılan, Whisper‘dır. Bu bir konfor / eko tipi bir moddur ve normal sürüşte tercih ettiğimiz moddur. Gaz tepkisini azaltır ve süspansiyonu yumuşatarak konforlu ve ekonomik bir sürüş sunar. Diğer İki mod ise, Engage ve Unbridled, gaz tepkinizi artırır ve güç dağıtımını daha sağlam hale getirerek heyecanı bir üst seviyeye çıkartır. İşte her modun ne yaptığıyla ilgili Ford‘un açıklamaları:

 • Engage

Ortam aydınlatması yumuşak maviye ayarlandı ve araç içi seslerle heyecan ve konfor dengesinin keyfini çıkaracaksınız.

 • Whisper

Kademeli hızlanma ve daha düşük bir gaz tepkisi ile sakin bir sürüş deneyimi. İç ses kapatılır ve ortam aydınlatması mavidir. 

 • Unbridled

Heyecan verici Mustang deneyimi için vites küçültme, daha fazla gaz tepkisi, sportif bir direksiyon hissi, turuncu ortam aydınlatması ve gelişmiş sürüş sesleri hissini yaşayın. Dijital gösterge paneliniz bu modda hızlanmanıza, frenlemenize ve yol tutuşunuza tepki verecektir.

Mach-E ER AWD Premium’u harika bir otoyol aracı olarak gözlemledik. Elektrikli Ford Mustang modeli düzgün ve çok sessiz. Neredeyse kabinde hiç ses yok. Bir düşünürseniz, otoyolda hangi araç büyük bir katı arabadan daha iyidir? En ağır SUV’ların aksine Mach-E ER AWD Premium, otoyolda lüks bir spor sedan gibi hissediyor. Ford’un şerit merkezleme özelliğini etkinleştirdik ve aracın tüm otoyol dönüşlerinde kendi kendine gidebildiğini ve uyarlanabilir hız sabitleyicinin çok iyi ayarlanmış olduğunu gördük. Bu yüksek oranda otonom sürüş imkanını bizlere sundu. Dikkatli olmanız ve ellerinizi direksiyonda tutmanız gerekir, ancak Mach-E ER AWD Premium, aracı kontrol etmenize yardımcı olma şekliyle bizi etkiledi. Tamamen kendiniz aracı kontrol etmek isterseniz, bunun için tüm özellikleri “kapatma” düğmesi bulunuyor. Ve arabayı her çalıştırdığınızda varsayılan olarak “AÇIK” ayarlarına geçmek yerine kapalı kalıyorlar.

Performanslı elektrikli araçların yapabileceği belki de en etkileyici şey, seyir halindeyken hızlanmaktır. Diyelim ki iki şeritli bir yolda başka bir aracı geçmeye karar verdiniz. Gaza dokunduğunuzda Mach-E ER AWD Premium hemen öne atılır. Geleneksel bir arabanın aksine, sıfır güç aktarma organı eğimi, devir ihtiyacına gerek duymaması, vites küçültmeye gerek olmaması, güçlendirme için zamana ihtiyaç duyan turbo bulunmaması bunun en büyük nedenleri. Pedala bastığımızda araç öne doğru sıçradı. Mükemmel bir his. Bu nedenle, bu kadar çok Tesla ve diğer performanslı elektrikli araç sahipleri, artık neden kimsenin içten yanmalı motorlu bir araç istediğini anlayamıyor. Elektrikli araçların bu yeteneği bir kez hissettiğinizde, geleneksel arabalardan etkilenmek zordur. Elektrik Ford Mustang bu hissi size fazlasıyla yaşatmakta.

Ford Mustang Mach-E – Multimedya, İç Kısım

Elektrikli Ford Mustang tercih ederseniz, Tesla araçlarında bulunan çok geniş ekrana sahip gelişmiş, özelliklerle dolu bir multimedya ekranına sahip olduğunu bilmelisiniz. Ford’un Mustang Mach-E’si büyük, daha gelişmiş, daha çok özellikli bir sisteme sahip. Tesla ile kıyasladığımızda, Mustang Mach-E multimedya sisteminin Tesla araçlarda bulunan multimedya sisteminden daha sezgisel ve daha kullanıcı dostu bulduk.

Elektrikli Ford Mustang

Ford, akıllı cihaz entegrasyonu konusunda da Tesla’nın önünde. Ford, her Mach-E donanımında kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay’i sunuyor. Tesla, bu teknolojiyi herhangi bir aracın herhangi bir donanımında sunmuyor.

Tamamen elektrikli Tesla’nın yeni aracı Tesla Cybertruck ilginizi çekebilir.

Sadece Ford sisteminin kullanımı daha kolay ve ana ekranı daha büyük olmakla kalmıyor, Ford sürücü panelinin üst kısmına şık bir sürücü bilgi ekranı ekliyor. Bu, baş üstü gösterge ihtiyacını etkili bir şekilde ortadan kaldırmakta. Hız, menzil ve hatta Google Haritalar dönüş talimatları bu harika ekrana aktarılır ve gözlerinizi yoldan ayırmamanızı sağlıyor. Gösterge panelindeki bir düğme ile parlaklık ayarı da yapılabiliyor. Ford, en iyi sonuç için yeni teknolojiyi basit kontrollerle birleştirmiş durumda.

Ayrıca en büyük akıllı telefonlar için bile yeterince büyük bir kablosuz telefon şarj alanı bulunuyor ve bu alan, aracın limitlerini zorlarken telefonun yerinden oynamasını önlemek için kauçuklaştırılmış. Bardak tutucular mükemmel görünmekte ve aracın geleneksel bir torpido gözü ve orta konsolu bulunuyor.

Elektrikli Ford Mustang

Yeni içerikler arasında devasa bir panoramik cam tavan, B sütunlarında basma düğmeli kapı açıcılar ve isterseniz telefonunuzu anahtar olarak kullanabilme özellikleri bulunuyor. Elektrikli Ford Mustang, eşit fiyatlı herhangi bir BMW’de bulabileceğiniz lüks içeriğin çoğuna (ısıtmalı direksiyon simidi, delikli deri döşeme, elektrikli bagaj kapağı, ortam aydınlatması) gibi özelliklere sahip.

10 hoparlörlü Bang & Olufsen ses sistemi, Premium donanım paketinin bir parçası bu gerçekten iyi bir ses performansı gösteriyor.

Elektrikli Ford Mustang

Koltuklar ve Saklama Alanı

Elektrikli Ford Mustang Mach-E’nin içi oldukça ferah. Bu, orta boy bir sedanın eşdeğeri şekilde rahatlık sağlıyor. Bagaj hacmi 64 fit küp olup, Toyota RAV4 Prime ile hemen hemen aynı bagaj hacmine sahip. Acil durum malzemeleriniz ve 120 voltluk mobil şarj cihazınız için bagaj alanı zemininin altında geniş ekstra bir alanı da mevcut.

Elektrikli Ford Mustang

Toplamda, Elektrikli Ford Mustang Mach-E, Tesla Model Y’nin 66 fit küp bagaj hacmine kıyasla 64.4 fit küp hacmine sahip.

Elektrikli Ford Mustang

Test aracımızdaki koltuklar, delikli yüzeylere sahip birinci sınıf bir malzemeydi. Koltukları çok rahat bulduk. Arka koltuktaki yolcular, ön yolcuların koltuklarını ileri hareket ettirmesine gerek kalmadan rahatça oturabiliyorlar.

Peki eksik olan ne? Fazla değil. Araçlarımızda kompakt bir geçici yedek lastiği seviyoruz. Ford bunun yerine bir şişirme onarım kiti sunuyor.

Elektrikli Ford Mustang

Ford Mustang Mach-E – Yaşayan Elektrik

Her elektrikli otomobil markasının ve modelinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Elektrikli Ford Mustang Mach-E bir istisna değil.

Tahmini toplam sürüş aralığı ile başlayalım. EPA bu sayıyı belirliyor ve neredeyse her elektrikli araç için gülünç derecede iyimser. 

Mach-E ER AWD Premium’umuzu % 100 akü kapasitesine şarj ettiğimizde, son araç kullanım geçmişine göre 317 ila 328 km arasında tahmini bir sürüş menzili sundu. EPA tarafından tahmin edilen menzil 434 km. Bu, araç şarj cihazından çıkarılmadan önce % 25’lik bir menzil azalması demektir. Sürüş geçmişini temizledik ve araç % 100 şarj ile 379 km ile geri döndü. Hala 434 km’lik EPA tahminini yakalayamadı.

Keskin bir sonbahar, ilkbahar veya kış sabahına çıktığınızda, o noktadan itibaren tahmini menzil kilometrelerinin gerçek sürülen kilometrelerden daha hızlı gittiğini göreceksiniz. Örneğin, yol bilgisayarında 328 km gösterirken yola çıktık. 22 kilometre (nazikçe) sürdük ve yol bilgisayarından kalan mesafenin 30 kilometre düştüğünü gördük. Hesabı yapın, bu da kullanılabilir aralıkta % 25’lik bir azalma demektir. üstelik bu, en ekonomik olması beklenen Whisper sürüş modu ayarındaydı.

Bunun özellikle Elektrikli Ford Mustang Mach-E’nin bir eksi yönü olduğunu düşünebilirsiniz, ama aslında diğer modellerde de benzer durumlarla karşılaşmak mümkün. Jaguar I-PACE’den Nissan Leaf’e kadar diğer elektrikli araçları test ederken de benzer bir menzil durumu gözlemledik. Ve bu sadece biz değiliz. AAA , Tesla Model S’nin kışın % 38 gerçek kullanımda menzil azalmasına sahip olduğunu tespit eden “Buzlu soğuklar Elektrikli Araç menzil Aralığını Neredeyse Yarıya Düşürür” başlıklı kapsamlı bir kış elektrik araç menzil inceleme serisi çalışması gerçekleştirdi. 

Elektrikli Ford Mustang Mach-E’nin sahiplerinin öncelikle evde şarj etmesi gerekecek ve bu, bir Seviye 2 şarj cihazı satın almak ve onu profesyonel olarak kurmak anlamına geliyor. Ev şarj cihazlarının, panelde yüksek amperli bir kesiciye ve şarj cihazına giden özel bir 240 V hattına ihtiyacı vardır. Pahalı bir panel yükseltmesine ihtiyacınız olmadığını veya hattı garaja götürmek için kazı yapmanız gerekmediğini varsayarak, bu çalışma için en az 500 $ bütçe ayırmanız gerekiyor.

Gerçek şarj cihazının maliyeti genellikle yerel kamu hizmeti teşvikleri veya üreticilerin promosyonları ile dengelenir. Ayrıca biraz bakış açısına sahip olalım. Benzer yeteneklere sahip geleneksel araçlara kıyasla Mach-E gibi elektrikli araçlarda enerji tasarrufu oldukça yüksektir.

Elektrikli araçların tümü, herhangi bir yere takabileceğiniz 115 voltluk bir AC şarj cihazıyla birlikte gelir, ancak Elektrikli Ford Mustang Mach-E kullanım kılavuzu, “Mobil şarj cihazını herhangi bir uzatma kablosuna bağlamayın.” Bunun gibi 115 Voltluk bir şarj cihazı kullanmak, şarj süresi başına yaklaşık 3 ila 6 kilometre sürüş menzili ekler. 

Elektrikli Ford Mustang, 240 Voltluk bir şarj adaptörü içeriyor. Ancak garajımızdaki mevcut 240 Volt servisiyle uyumsuzdu. Açıkçası, o yüksek amfili duvar şarj cihazına ihtiyacınız var ve aracı her park ettiğinizde onu kullanmanız gerekiyor.

Tesla’nın aksine, Ford’un kendi yüksek hızlı şarj cihazı ağı yok. Bunun yerine Ford, birçok kamuya açık şarj noktasında iki yıllık “ücretsiz” şarj sunmak için daha büyük elektrikli araç şarj şirketleriyle ortaklık kurdu. Ancak sorun para değil.

Elektrikli Ford Mustang

Evimize en yakın şarj cihazına, bir perakende satış noktasında sıfır maliyetli şarj sunan ChargePoint konumuna gittik. Aracı bağlandık ve 24 dakikalık bir yürüyüşe çıktık. 

DC hızlı şarj cihazları çok daha yüksek bir şarj oranı sunar, ancak bunlar nadir bulunuyor. Ford, 15 dakikalık bir durakta yaklaşık 96 kilometre menzil ekleyebileceğini söylüyor. Boston Metro bölgesindeki tüm DC hızlı şarj cihazı konumlarını bulmak için Google Haritalar’ı kullandık ve 15 tane bulduk. Greater Boston’da kayıtlı kabaca 300.000 araç var. Ve DC hızlı şarj bölgeleri yetersiz gibi duruyor.

Kullanıcı el kitabı şu uyarıda bulunuyor: “DC şarjlarının kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini ve % 80 ile % 100 arasında şarj işlemi tamamlanma süresi nedeniyle yüksek şarj maliyetlerine neden olabileceğinden DC şarjlarını % 80 şarj doluluk durumunda sonlandırmanızı öneririz. DC şarjın sık kullanımı, pilinizin verimliliğini ve ömrünü azaltabilir. Bu, genişletilmiş menzil yerine standart menzilli pil paketinde daha belirgindir. “ Bu nedenle, % 100 pil kapasitesine kadar sık ​​DC hızlı şarj, Elektrikli Ford Mustang Mach-E’nin pil ömrünü azaltacaktır.

Elektrikli Ford Mustang

Elektrikli Ford Mustang Mach-E – Hizmetler

Ford, Mustang Mach-E’sini 3 yıllık, 60 bin kilometre tampondan tampona garanti, 5 yıllık 60K güç aktarma organı garantisi ve 8 yıllık, 160 bin kilometre elektrikli bileşen garantisiyle destekliyor. Her Ford bayisi “Elektrikli araç sertifikalı” değildir, bu nedenle kullanmayı planladığınız bayi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Detroit News Ford’un 3000 ABD bayi onaylanmış olduğunu ve yenilerinin hızlı eklendiğini bildiriyor.

Bir elektrikli aracın marş motoru, alternatör, hidrolik direksiyon pompası, su pompası, soğutma suyu hortumu, triger kayışı, hava filtresi veya tahrik kayışını tamir etmeniz veya değiştirmeniz gerekmiyor. Ayrıca rutin yağ değişimleri yapmanız gerekmeyecek. Bununla birlikte, lastiğiniz, freniniz, hizalamanız ve kabin filtresi bakımınız hemen hemen aynı olacaktır.

Ford, sektör için ortalama bir güvenilirlik ve dayanıklılık itibarına sahiptir. Tamamen yeni bir araç olduğu için bazı sorunlar beklenebilir. Örneğin, Ford’un Aralık 2020’de planlanan Elektrikli Ford Mustang Mach-E lansmanı bir yazılım sorunu nedeniyle yavaşladı . Tüketici Raporları , 2021 için Mach-E’nin ortalama bir güvenilirlik derecesine sahip olacağını öngörüyor.

Bununla birlikte, Tüketici Raporları 5/5 müşteri memnuniyeti değerlendirmesi öngörüyor. Mach-E ER AWD Premium ile geçirdiğimiz zamana dayanarak, bu memnuniyet derecelendirmesi tahmini yerinde görünüyor. Ford’un bu önemli yeni araçla müşterileri mutlu etmek için büyük çaba sarf etmesini ve ilk araç grubundaki küçük hataların hızla giderilmesini bekliyoruz. Bu, yeni elektrikli araçlar için tipiktir.

Beyaz Tesla Model Y'nin yanında Kırmızı Mustang Mach-E

Ford Mustang Mach-E – Hangi Araçlarla Rekabet Ediyor?

Tesla Model Y, Mustang Mach-E’nin en yakın rakibi. İkisi kağıt üzerinde neredeyse aynı, benzer fiyatlara sahip ve sürüldüğünde benzer hissediyorsunuz. Tesla, kendi yüksek hızlı şarj ağını sunuyor. Jaguar I-PACE de çok benzer bir araç, ancak yalnızca daha yüksek performanslı Mach-E kaplamalarıyla karşılaştırıldığında. Jaguar’ın 5 yıllık bir bakım planı vardır ve I-PACE’in kabini, Ford veya Tesla’nın sunduklarından daha lüks.

Volkswagen, havalı stil ve performans güvenilirliği olmasa da, Mach-E’ye benzer bir formül yayınlamaya yakın. Yeni ID.4, bu kategoride uygulanabilir bir pil-elektrik geçişi olabilir (veya olmayabilir). Bir tane sürene ve bayiler envantere sahip olana kadar VW ID.4 hakkındaki kararımızı saklı tutacağız. Rekabet ortamını görmenin bir başka yolu da görünümü biraz genişletmektir. 

Toyota’nın benzer boyuttaki RAV4 Hybrid ve RAV4 Prime plug-in hibrit-elektrikli araçları (PHEVs) sağlam yeşil kimlik bilgileri, rakipsiz güvenilirlik ve büyük kullanılabilirlik avantajlarına sahiptir. RAV4 Prime bir elektrikli araç gibi çalışır, çoğu yolcuya herhangi bir gaz kullanmadan işe gidip gelir, sizi asla bir yolculuğa çıkarken şarj cihazı aramaya bırakmaz, daha düşük bir fiyat noktasında standart AWD ve çok daha iyi gerçek dünya kullanımı sunar. 2021’de Hyundai, Kia, Mitsubishi, ve Honda aynı boyuttaki tüm plug-in hibrit crossover modellerini ABD pazarına getirecek. Aslında, 2021 Ford Escape PHEV’in de partiye katılması bekleniyor.

Mustang Mach-E önden görünüm

Ford Mustang Mach-E – Sonuç

Mustang Mach-E, sürüş keyfi, olağanüstü bir bilgi-eğlence paketi sunar ve egzoz emisyonu içermez. Tesla’nın Model Y’sine alternatif arayanlar sürüş deneyimine öncelik verenler ikisini arka arkaya sürmelidir. Bunu kendimiz yaptıktan sonra, Mustang Mach-E’nin bu maçı kazanacağını hissediyoruz.

Elektrikle yaşamak, biraz çaba, ön harcamalar ve bir otomobilin nasıl kullanıldığını yeniden düşünmeyi gerektirir. Bataryalı elektrikli araçların 2021’de bazıları için iyi çalıştığına şüphe yok. Kendi eviniz, bir garajınız varsa ve ayrıca daha uzun menzilli bir ticari aracınız varsa, Mach-E mantıklı bir tercihtir. Kendi özel şarj noktanız olmayan bir dairede yaşıyorsanız ve sık sık uzun mesafeli yolculuklar yapıyorsanız, bunun 180 kilometre yarıçaplı bir araçla nasıl çalışacağına iyice bakmanız gerekir.

Ford, Tesla’nın gizli sosunun eski otomobil üreticileri tarafından çoğaltılabileceğini ve geliştirilebileceğini kanıtladı. Mustang Mach-E ER AWD Premium o kadar iyidir ki, kısa bir test sürüşü bile birçok müşterinin kalbini ve aklını kazanacaktır. 50K $ ‘lık bir bütçeye sahip olan herkesi, beş yolcu için ödüllendirici bir yeşil crossover arayanları, Ford Mustang Mach-E ER AWD Premium’u alışveriş listelerinin en üstüne koymaları için teşvik ediyoruz.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici