Dünyanın En Yavaş Arabaları 2021

Arabaların hızları hakkında her zaman çok fazla tartışma bulunuyor. En hızlı araba en iyi otomobil midir? Hangisi bir dünya hız rekorunu kırdı? Peki yelpazenin tam karşı ucundaki arabalar ne olacak? Bunlar dünyanın en yavaş arabaları ama yine de biraz ilgiyi hak ediyorlar. Unutmayın, bir aracın yavaş olması onun bir karaktere sahip olmadığı anlamına gelmez.

İçindekiler

Peel P50

Peel P50 sadece dünyanın en küçük arabası değil, aynı zamanda en yavaşlarından biri. Bu üç tekerlekli mikro araba ilk olarak 1962’den 1965’e kadar, merkezi Man Adası’nda bulunan Peel Engineering Company tarafından üretildi. Araç, Peel Engineering Ltd. tarafından yeniden canlandırılmasının ardından Guinness dünya rekorlarına şimdiye kadar yapılmış en küçük araba olarak 2010 yılında girdi.

Peel P50 toplamda 3,35 beygir gücünde 49 cc dört zamanlı bir motora sahip. Ayrıca tamamen elektrikli bir versiyonu da bulunuyor. En yüksek hızı ise sadece 45 km / saat.

Dünyanın En Yavaş Arabaları
Dünyanın En Yavaş Arabaları

Aixam Coupe

Fransız yapımı Aixam coupe, bir ‘dört tekerlekli bisiklet’ ve iki kişilik bir araç. Fransa’da ve Birleşik Krallık’ta bu aracı sürmek için sürücü ehliyetine ihtiyacınız yok. Şartı, en az 16 yaşında olmak ve normal moped testini geçmiş olmaktır. 400 cc’lik iki silindirli bir dizel motorla güçlendirilmiş, toplam gücü 5,6 beygir olan Peel P50’nin en yüksek hızı ise 45km/saat ile sınırlandırılmıştır.

Dünyanın En Yavaş Arabaları
Dünyanın En Yavaş Arabaları

Renault Twizy

Fransızlar “dört tekerlekli bisikletler” ile ilgili bir şeyler deniyor olmalı. Mee the Renault Twizy, toplamda 17 beygir gücüne sahip, iki koltuklu, elektrikli bir şehir otomobili. Toplam 160km varan menziliyle, yaklaşık 5 beygir güç ve 40 km / saat azami hıza sahip. O kadar basit ve korumasız ki, sürücülerin kış aylarında ısınmak için gerçekten bir ısıtıcıya ihtiyaç duyuyorlar. Bisiklete binmek daha ucuz ve hatta biraz egzersiz de yapmış olursunuz.

Dünyanın En Yavaş Arabaları
Dünyanın En Yavaş Arabaları

MIA Elektrikli Araba

2011’den 2013’e kadar Fransa’da üretilen MIA. Üretimi mali sorunlar nedeniyle sona erdi. Fransızların bu üç kapılı hatchback / minibüsü satın almak için ilgili olmadığından MIA üretime son verdi. Bununla birlikte araç, üç saatte şarj oluyor ve 125 kilometreye kadar bir sürüş menzili sunuyor. Saatte yaklaşık 40km hıza ulaşabiliyor. Aslında, MIA muhtemelen dünyadaki en yavaş dört tekerlekli otomobildir.

Dünyanın En Yavaş Arabaları
Dünyanın En Yavaş Arabaları

Tata Nano

Dünyanın en ucuz otomobili olan Tata Nano, aynı zamanda en yavaş arabalardan da birisi. Hindistan yapımı bu mikro otomobil, 10 yıllık bir çalışmanın ardından bu yılın başlarına kadar üretildi. Tato, Hindistan’ın büyüyen orta sınıf nüfusu için ucuz bir taşımacılığa ihtiyaç olduğunu düşündü, ancak Nano umulduğu kadar başarılı olamadı. Tata, yalnızca bir nesil sonra üretimi durdurma kararının zayıf pazar talebinden kaynaklandığını söyledi. Araç 37 beygir güç ve 38 nm tork ile 0,624 litrelik iki silindirli bir motorla güçlendirildi. Kulağa çok kötü gelmiyor, değil mi? Çok değil. Sıfırdan 95 km / saate hıza 29,4 saniye de anca ulaşabiliyordu, bu değerler ile en azından MIA elektrikli arabayı bir drag yarışında (zar zor) yenebilirdi.

Dünyanın En Yavaş Arabaları
Dünyanın En Yavaş Arabaları

Hindustan Ambassador

Hindistan’a gittiğinizde sokaklarda sadece Tata Nano’ları değil, birçok Hindustan Ambassador de bulacaksınız. 1958’den 2014’e kadar üretilen Hindistan yapımı Hindustan Ambassador, aslında İngiltere’den eski Morris Oxford III Serisi arabalara dayanıyor, ancak bu aracı bir Hint klasiği olarak kabul ediyorlar. Yıllar boyunca sunulan birçok motordan en yavaşları içerisinde yer alıyor, yalnızca 52 beygir güç ve 78 nm tork ile 2.0 litrelik dizel bir motor bulunuyor. Bu özelliker ile araç ancak 28 saniyede 0-100 km hıza ulaşabiliyor.

Dünyanın En Yavaş Arabaları
Dünyanın En Yavaş Arabaları

Chevrolet CMV

Hepimiz Chevrolet’i çivili kamyonlar ve SUV’lar kadar sağlam ve Corvette ve Camaro gibi hızlı spor arabaları üreten bir marka olarak tanıyoruz. Muhtemelen CMV’yi hiç duymamışsınızdır bunun nedeni özellikle Tunus ve Orta Amerika pazarları için üretilmiş olmalarıdır. Herhangi bir yük olmadan 27 saniyede 0-100 km hıza ulaşıyor. Bu yavaşlık, 0,8 litrelik üç silindirli, yalnızca 37 beygirlik motoruyla açıklanıyor.

Dünyanın En Yavaş Arabaları
Dünyanın En Yavaş Arabaları

Maruti Suzuki Omni

CMV’nin yakın bir kuzeni olan Maruti Suzuki Omni, Hindistan’da çok popüler bir teslimat minibüsü ve saatte 95km hıza ulaşmak için 28 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Ayrıca CMV ile aynı üç silindirli motora sahip. Güç ve hız eksikliğine rağmen, Omni, küçük işletme sahipleri, işleri için bu araçları kullanıyor. Hindistan, Güney Amerika ve Asya’nın diğer bölgelerine seyahat edecekseniz, yollarda bunlardan bolca görme şansınız bulunuyor.

Dünyanın En Yavaş Arabaları
Dünyanın En Yavaş Arabaları

Smart Fortwo CDI

Bir zamanlar Daimler’in Akıllı otomobil bölümü, küçük şehir arabalarının gelecekte çok popüler olacağını tahmin etti ve Fortwo CDI’yi ürettiler. Araçları Avrupa’da iyi bir şekilde sattılar, ancak Kuzey Amerika’da tutunamadılar. Bugün Smart, tamamen elektrikli seriye sahip bir marka olarak kendisini yeniden konumlandırmaya çalışıyor, geçmişte dizel otomobiller de satıyordu. Fortwo CDI gücünü 45 beygirlik turbo destekli dizel motordan alıyordu, 95 km / saate ulaşmanız 19,5 sani sürüyordu.

Dünyanın En Yavaş Arabaları
Dünyanın En Yavaş Arabaları

Fiat Qubo Natural Power 1.4

Avrupa’nın en yavaş arabalarından biriyle tanışın. Benzinli motoru 76 hp üretmesine rağmen, 95 km saate ulaşmak için Qubo Natural Power 17,7 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Genellikle küçük işletmeler için tercih ediliyor. Bu Fiat hakkında ilginç olan söylenecek başka bir şey yok. Ancak LPG ile çalışan bir versiyonu da bulunuyor.

Dünyanın En Yavaş Arabaları
Dünyanın En Yavaş Arabaları

Bu yazımızda sizler için Dünyanın en yavaş arabalarını derledik… Eğer dünyanın en hızlı arabalarını da merak ediyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Ozan Yılmaz
Yazar: Ozan Yılmaz

Yönetici