Yeni Peugeot 308 Karşımızda

Yeni Peugeot 308 karşımızda, yeni 308 spor tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Fransız otomobil üreticisinin sportif araba geçmişine baktığımızda karşımıza 205 ve 206 ile çıkıyor. Peugeot daha çok pratik ve uygun fiyatlı otomobilleriyle tanınıyor.

Yeni 308 bu algıdan daha farklı. Artık, Peugeot’nun yeni araçları sportif bir görünüme sahip ve marka eski algıyı değiştirmeyi hedefliyor gibi görünüyor. Motorverso yeni 308’i inceledi işte detaylar.

İçindekiler

Yeni Peugeot 308 Bir Aslanı Andırıyor

Yeni Peugeot 308’in şekli, eski halinin yuvarlak tasarımından kökten farklı. Otomobilin profili eski nesile göre 55 mm daha uzun dingil mesafesi ve 20 mm yükseklik azalması sunuyor. Peugeot’ya göre bu, “daha şık bir siluet ve daha güçlü bir duruş” yaratıyor. Araba, atlamaya hazır bir aslanı andırıyor.

Peugeot 308 Ön

Ön Tasarım

Yeni 308’in ön tasarım yapısı, ince kızgın farlar ve büyük, siyah heybetli bir ızgara ile sert bir görünüme sahip. Bu görünüm ile araç, insanın doğrudan bir aslanın açık ağzına bakıyor hissine kapılmasına neden oluyor. Bu da Peugeot’nun bilinçli olarak yaptığı bir şey olabilir. Çünkü yeni Peugeot logosunda bir aslan kafası bulunuyor.

Otomobil markaları bazen logolarda, bazen tasarımlarda, bazen de araç isimlerinde hayvanlardan esinleniyorlar. Hayvanların ve Arabaların Ortak Noktaları yazımızda konu ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İç Detaylar

Yeni Peugeot 308’in içinde, geçmiş yıllarda kullanılan sert plastikler bulunmuyor. Onların yerine daha kaliteli iç malzemeler kullanılmış durumda.

308’in koltukları Alman ‘AGR’ onay mührü ile ödüllendirildi. (AGR sırt ağrısına karşı mücadele eden bir kuruluş.) Seçenekler arasında ısıtmalı koltuklar, çok noktalı masaj sistemi ve 10 yönlü elektrikli ayar bulunuyor. Böylece hem iddialı hem de konforlu bir şekilde sürüş yapabilirsiniz.

Peugeot 308 iç

Teknoloji

Yeni teknolojik özellikler arasında 10 inçlik bir multi-medya ekranı, 3D ekran (yalnızca GT ‑ modeli), akıllı bir direksiyon simidi ve sürüş yardımları yer alıyor.

Sürüş Yardımları

Sürüş yardımları, temelde bir robotun sürüşün bir kısmını yapmasına imkan veriyor. 308’in Sürüş Yardımı Paketi, ayarlanabilir hız sabitleyici, Şeritte Kalma Yardımı, Yarı Otomatik Şerit Değiştirme, Beklenen Hız Önerisi ve Viraj Hızı Adaptasyonunu içeriyor. Viraj Hızı Uyarlaması, otomobilin hızını 180 km / saate kadar virajlarda optimize ediyor.

Ekstra Özellikler

Yeni 308’in diğer özellikleri sırlayacak olursak: uzun menzilli kör nokta izleme, Arka Çapraz Trafik Uyarısı, entegre temizleme başlığına sahip yüksek çözünürlüklü 180 derece geri görüş kamerası, dört kamera ile 360 ​​° park yardımı ve geri viteste dikiz kapı aynalarının indekslenmesi. Bunların tümü standart veya opsiyonel olarak araçta bulunuyor.

Yeni Peugeot 308

Motor

Yeni 308, 7,4kW şarj cihazıyla yaklaşık iki saatin altında tahmini şarj süresine sahip 180 beygir veya 150 beygir gücünde hibrit bir motorla geliyor. Yeni 308 de alternatif olarak, 1,2 litre benzinli motor veya 1,5 litre dizel motor seçeneği de bulunuyor.

Yeni Peugeot 308, bu yıl içinde satışa sunuluyor. Yeni spor tasarımı ile 308 iddialı görünüyor, satış rakamları nasıl olacak merak konusu.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici