Amerika’nın Efsane Pick-up’ı Ford F-150 Elektriklendi

Kuzey Amerika pazarının en çok tercih edilen aracı olan Ford F-150’nin elektriklisi tanıtıldı.

Ford, Amerika pazarında efsaneleşen pick-up modeli F-150’nin Lightning adını verdiği elektrikli versiyonunu tanıttı. Bugüne kadar üretilmiş en akıllı ve yenilikçi pick-up olarak tanımlanan F-150 Lightning‘in gelecek yıldan itibaren Amerika yollarına çıkacağı açıklanıyor. 

İçten yanmalı motora sahip diğer Ford F-150‘ler gibi heybetli bir gövdeye saihp olan elektrikli pick-up, ön bölümün bütün genişliğini kapsayan siyah panelin üzerindeki LED gündüz farları ile fütüristik bir görünüm sunuyor. Aracın elektrikli olarak açılıp kapatılabilen dev kaputunun altında ise  içten yanmalılardan alıştığımız tarzda bir manzara mevcut değil. Frunk olarak adlandırılan bu bölüm suya dayanıklı 400 litrelik bir yükleme alanı olarak kullanılıyor. Bu bölümde dört elektrik prizi, iki adet USB soketi ve içeceklerin koyulabileceği ikiye katlanabilen bir zemin ile donatılmış. Bu bölümde sunulan 2,4 kW güç çıkışı ile elektrikli aletleri, TV’leri, dizüstü bilgisayarları ve hoparlörleri çalıştırmak mümkün.

Ford F-150

F-150 Lightning’in kabini de teknolojik bir ortam sunuyor. Lariat ve Platinum versiyonlarında 15.5 inçlik devasa bir dokunmatik multimedya paneliyle donatılan araç, 12 inçlik dijital göstergeye de ev sahipliği yapıyor. Ford F-150 Lightning’deki SYNC 4A teknolojisinin sürücü davranışına uyum sağladığı açıklanıyor. Doğal ses kontrolü, bulut bağlantılı navigasyon ve kablosuz bağlantı özelliği sunan sistem, Apple CarPlay, Android Auto, entegre Amazon Alexa ve SYNC AppLink uygulamalarıyla çalışıyor.

Ford F-150

Ford F-150 Lightning’de biri ön aksta, diğeri ise arka aksta olmak üzere iki adet elektrikli motor bulunuyor. 370 km menzil sunan standart versiyonda 432 bg, daha yüksek batarya kapasitesiyle 483 km menzile ulaşan versiyonunda ise 571 bg güç ürettiği açıklanan F-150 Lightning, 1050 Nm tork değerine sahip. Güçlü bersiyonun 0-100 km/s hızlanma performansı 4.5 saniye olarak veriliyor. F-150 Lightning’in standart menzilli versiyonu 900 kg’lik yükleme ve 3.5 tonluk çekme kapasitesi sunuyor. Güçlü versiyondaki çekme kapasitesinin ise 4.5 ton olduğu belirtiliyor. Bağımsız arka süspansiyonlara sahip olan F-150 Lightning; Normal, Sport, Off-Road ve Tow/Haul olmak üzere 4 adet sürüş modu sunuyor.

Ford F-150

F-150 Lightning’in bataryasının DC şarj ile %15’ten %80 doluluğa 41 dakikada ulaşabildiği açıklanıyor. 150 kW’lik hızlı şarj ile 10 dakikada da 87 km’lik menzil elde edilebildiği de verilen bilgiler arasında bulunuyor. Hızlı şarj dışında 32 amperlik bir standart AC şarj ünitesiyle bataryanın 14 saatte, 48 amperlik şarj ünitesiyle ise 10 saatte şarj edilebileceği belirtiliyor. Şarj süresi, 80 amperlik “Ford Charge Station Pro” şarj ünitesi ile standart menzilli versiyonda 10 saat, uzun menzilli versiyonda ise 8 saat olarak veriliyor. “Ford Charge Station Pro” şarj ünitesi, F-150 Lightning’in “Ford Intelligent Backup Power” özelliği sayesinde evlere elektrik aktarabilemesini de sağlıyor. Uzun menzilli versiyonun bir evin 3 günlük enerjisini karşılayabileceğini açıklanıyor.

Ford F-150
Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici