Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller 2021

Elektrikli otomobiller geleceğin teknolojisi olduğunu, bütün dünya benimsemiş durumda. Çoğu ülke, içten yanmalı motorlara göre avantajları maksimum düzeyde olan çevreci elektrikli otomobillerin ülkesinde yaygın bir şekilde kullanılmasını istiyor ve bununla ilgili çalışmalar yürütüyor. Birçok ülkenin içten yanmalı motora sahip binek otomobillerin satıştan ve trafikten kaldırılacağı açıklamasına bağlı olarak da önümüzdeki 10 yıl içerisinde çevremizde içten yanmalı motora sahip binek otomobiller kalmayacak gibi görünüyor. Ayrıca artık gelecekte sadece elektrikli otomobillerin kullanılmasını destekleyen birçok özel organizasyonlar da bulunuyor. 

İçindekiler

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Listesi

Tesla’nın etkisiyle bu kadar çok gündeme gelen elektrikli otomobil pazarına, çoğu üretici en az bir elektrikli otomobil ile katılarak büyük bir elektrikli otomobil pazarının oluşmasına da destek oluyor. Türkiye’de resmi olarak satışta olan elektrikli otomobillerin sayısı maalesef çok fazla değil. Fakat önümüzdeki yıllarda bu elektrikli otomobil sayılarının artacağı düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla birlikte elektrikli otomobillere yapılacak olan % 400 ÖTV zammı gündeme gelmişti. Bundan dolayı da otomobillerin zam ile birlikte fiyatlarının ne kadar artacağı ise şu anda bilinmiyor. İşte Türkiye’de güncel olarak satışta olan tamamen elektrikli otomobil modelleri ve zamdan önceki fiyatları.

Elektrikli Renault Twizy Fiyatları

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller 2021
Kaynak: https://www.renault.com.tr/

Renault markasının Türkiye’de satışa sunduğu bu mini elektrikli otomobil, ufak boyutlarda olması nedeniyle sosyal medyada da sıkça karşımıza çıkıyor. Maksimum hızı 80 km/s olan ve şehir içi kullanımına uygun olan araç 0-100 km/sa hızlanmasını 12 saniyede gerçekleştiriyor. İki kişilik aracın şarj edilmesi için ise özel bir tesisata gerek yok. Araç 3,5 saatte her türlü ev prizine bağlanarak bile şarj edilebiliyor. Şarj durumu ise aracın yol bilgisayarından takip edilebiliyor. Aracın zamdan önceki başlangıç paket fiyatı da merak edilenler arasında. Zamdan önce Renault Twizy fiyatı 163.000 TL idi.

Elektrikli Renault Zoe Fiyatları

Elektrikli Otomobiller
Kaynak: https://www.renault.com.tr/

Türkiye’de satışta olan diğer Renault modeli de Zoe. Küçük boyutlu olmasıyla çekirdek ailelere hitap eden Zoe maksimum 135 km/sa hıza ulaşabiliyor. 0’dan 100 km/sa hıza ise 13,2 saniyede çıkıyor. Modelin, 52 kWh kapasiteli bataryası ile kışın 200 km yazın ise 300 km sürüş menzili sunduğu belirtiliyor. Ayrıca aracın yarım saatlik bir şarj ile 150 km yol gidilebileceği söyleniyor. Elektrik motoru 80 kW (108 bg) gücünde olan bu aracın zamdan önceki fiyatı 392.000 TL idi.

Elektrikli BMW i3 Fiyatları

Elektrikli Otomobiller
Kaynak: https://www.bmw.com.tr/tr/

Markanın Türkiye’de satışa sunduğu ilk tamamen elektrikli BMW modeli olan i3, ülkemizde satılan sınırlı elektrikli otomobillerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 170 bg ve 250 nm tork üreten tamamen elektrikli motor sayesinde model, 0-100 km/sa hıza 7,3 saniyede ulaşıyor. Arttırılan menzili sayesinde ise kullanıma bağlı olarak 335 km’ye ve günlük kullanımda ise 260 km’ye kadar gidebiliyor. Yüksek gerilimli bataryası, hızlı şarj istasyonunda yaklaşık 45 dakikada yüzde 80 seviyesine kadar şarj edilebiliyor. BMW i3’ün elektrikli arabalara yapılan zamdan önceki başlangıç fiyatı ise 517.000 TL’ydi.

Yakında yollarda olacak Elektrikli Dacia Spring ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Elektrikli Smart EQ Fiyatları

Elektrikli Otomobiller
Kaynak: https://medya.mercedes-benz.com.tr/

Türkiye’de resmi olarak satılan tamamen elektrikli otomobil modelleri listesinin bir diğer modeli ise Mercedes-Benz markasına ait olan Smart EQ. Modelin şu an üç farklı versiyonu bulunuyor ancak sadece dört kişilik EQ Forfour ve iki kişilik EQ Fortwo Coupe modelleri elde edilebiliyor. Bu iki modelin 0-100 km/sa hıza çıkış süresi yaklaşık 11,5 saniye. Maksimum hızları 130 km/sa menzilleri ise koşullara bağlı olarak 140-157 km arasında değişiyor. Modelin ÖTV zammı öncesi Türkiye fiyatı EQ Fortwo Coupe için 196.000 TL, EQ Forfour içinse 201.000 TL seviyelerindeydi. Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller listemiz devam ediyor.

Elektrikli Jaguar I-Pace Fiyatları

Elektrikli Otomobiller
Kaynak: https://www.jaguar-turkiye.com/

Jaguar’ın Model X rakibi olarak piyasaya sunduğu tamamen elektrikli ilk SUV modeli olan I-Pace, büyük boyutlarına rağmen 0’dan 100 km/sa hıza, yerleşik dört çeker özelliği sayesinde 4,8 saniyede ulaşıyor. 400 bg güç ve 696 Nm tork üretebilen elektrikli otomobil, tek şarj ile ortalama 470 km menzile sahip. Jaguar I-Pace’in bataryası ise 90 kWsa gücünde. Bu modelin başlangıç fiyatı zamdan önce 867.000 TL idi.

Elektrikli Mini Cooper SE Fiyatları

BMW grubunda yer alan Mini Cooper, Türkiye’de satılan elektrikli araçlar arasında güçlü bir modelle öne çıkıyor; SE. Güçlü bir model denmesinin sebebi ise, 135 kW (184 bg) güç üretebilmesi. Bu güç ile SE, sıfırdan 60 km/sa hıza 3,9 saniyede, 100 km/sa hıza ise 7,3 saniyede ulaşıyor. Ayrıca Mini tasarımını taşıyan 4 kişilik otomobilin menzili 232 km. Model, zamdan önce 385.000 TL’den başlayan bir fiyat etiketine sahipti.

Elektrikli Porsche Taycan Fiyatları

Eylül 2019’da tanıtılan ve performans verileri ile oldukça iddialı olan tam elektrikli Porsche Taycan, ülkemizde resmi olarak satılıyor. Porsche, Taycan’ın hazırlanan üç farklı versiyonunu Türkiye’ye getirerek bekleyenlerini fazlasıyla sevindirdi. Taycan’ın performans verilerine de değinecek olursak, 625 bg güç üreten modelin Turbo versiyonu 0’dan 100 km/sa hıza 3,2 saniyede çıkıyor ve 450 km menzil sunuyor. Turbo S ise 0’dan 100 km/sa hıza sadece 2,8 saniyede çıkıyor ve 412 km menzil sunuyor. Versiyonların lityum iyon teknolojisine sahip bataryalarının ise 800 Voltluk sisteme sahip olduğu belirtiliyor.

Zamdan önce Taycan Turbo versiyonu 200 bin eurodan, en güçlü ve performanslı Turbo S versiyonu ise 250 bin eurodan başlıyordu. Bu modellere ek olarak, aracı isimler aracılığıyla Türkiye’de resmi olarak yer almayan araçların satışları da yapılıyor. Fakat bu araçlar resmi olarak satışa sunulmadığından listemize ekleyemiyoruz.

Kaynak

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici