İkinci El Araba Fiyatlarındaki Son Durum [2021 Güncel]


İkinci el araba fiyatları düşer mi? Covid-19 nedeniyle hemen hemen tüm sektörler kan kaybetti. Bunların başında şüphesiz ki otomotiv sektörü geliyor. İkinci el araba piyasasındaki fiyatlar yaklaşık iki yıldır gözle görülür derecede yüksek. Bunun en büyük nedenine bakıldığında oklar pandemiyi işaret ediyor. Bazı kaynaklar ikinci el araba fiyatları düştü mü diye sorgularken, en az da %10 düşeceğini söylüyor. Bu ne kadar etkili olur bilinmez ama alıcılar bu indirimi dört gözle bekliyor. 

İçindekiler

Peki İkinci El Araba Fiyatlarının Artmasındaki En Büyük Etken Ne?

Covid-19 nedeniyle üretimin yavaşlaması ikinci el araba fiyatlarının yükselmesinde büyük rol oynadı. Bir başka neden ise otomobil üreten fabrikaların çoğunun işlerini durdurması oldu. Yalnız Türkiye’de değil tüm dünyada önce yedek parça üreten firmalar ve sonrasında fabrikalar işlerini durdurma kararı aldı. Bu demek oluyor ki araç üretimini durdurmuş birçok fabrika sektörün ekonomisini belirliyor. 

Peki İkinci El Araba Fiyatları Düştü mü?

Pandemide yükselen araç fiyatları nedeniyle, alıcıların en çok cevap aradıkları soru fiyatların düşüp düşmeyeceği oldu. 2020 yılının başlarından bu yana %85 artış gösteren ikinci el araç fiyatları zaman zaman düşüş gösterdi fakat bu müşteriler tarafından yeterli görülmedi. İndirim oranı yüzde 15’e yaklaştı. Araçların güncel durumlarına göre oranlar da değişiklik gösteriyor. Verilere göre satışlarda Ocak 2020’ ye göre yüzde 28,49 ,Aralık 2020’ye göre yüzde 10,50’lik düşüş gözlendi. Buna rağmen satışlarda bir yükselmenin görülmediğini hatta düşüş gözlemlendiği biliniyor. Yazın gelmesiyle birlikte yabancı turistlerin Türkiye ziyaretlerinde ya da yerli turistlerin tatil beldelerine gitmesi bekleniyor. Bununla birlikte günlük, haftalık ve aylık araç kiralamalarının olacağını bu durumun az da olsa piyasanın hareketlenmesini işaret ediyor. 

İkinci El Araba Fiyatları Sahibinden.com‘da Ne Durumda?

Bazı verilere göre Aralık 2020 de kaydedilen bazı ilanlardaki araçların 2021 Mart ayındaki düşüşleri aşağıdaki gibidir.  

Renauld Clio 1.5 DCI Sport Tourer Joy (2018) 2020 Aralık ayında 140.900₺ iken 2021 Mart ayında 128.500₺’ye 

Ford Focus 1.5 TDCI Trend X Powershıft (2016) 2020 Aralık ayında 166.500₺ iken 2021 Mart ayında 156.750₺’ ye

Volkswagen Polo 1.4 TDI BMT Confortlıne DSG (2017) 2020 Aralık ayında 170.000₺ iken 2021 Mart ayında 163.750₺‘ye düştü. 

Yeni Düzenlemeyle 60 Aya Varan Taksit Seçenekleri

Vatandaşlar bu dönemde toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyor. İşte bu yüzden erteledikleri araç alımlarını hayata geçirme çabalarına girdiler. Yeni düzenlemeyle ise araç  satışlarında 60 aya varan taksit yapılabilecek. İkinci el otomobil piyasasında salgın nedeniyle yaklaşık son 2 yıldır ciddi dalgalanmaların yaşandığını biliniyor.  Peki bu taksit seçenekleri alıcıları rahatlatacak mı?

Taksit seçenekleri ve yazın gelmesiyle birlikte bir hareketlenme beklense de bu durumun netliği salgının gidişatıyla şekillenecek gibi duruyor. İkinci el araç satışlarında çoklu vadelendirme sistemi fiyata göre belirlenirken, orta gelir grubunu içine alan 120.000₺ ve altındaki araçların vadeleri 45 aydan 60 aya yükseltildi. 

Bu dönemde ikinci el araba alım satımı yapılır mı?

Birçok kişinin kovaladığı ikinci el araba alım satımı bu dönemde yapılır mı peki? Araç sahipleri bu dönemi avantaja çevirip makul fiyatlara aldıkları araçları satıp kar etmeye çalıştı. Fakat bir üst model araç almak isteyenler bu dileklerini gerçekleştiremedi. Üst model araç almak isteyen araç sahipleri fiyatların biraz daha düşmesini bekliyor. Yeni normalleşmeyle birlikte yazın da gelmesiyle fiyatlarda düşüş bekleniyor. Bir çok otomotiv satıcısının ortak deneyimlerine de bakılırsa alıcılar hasarlı araçları tercih ediyor. 

Yetkililer ise bu dönemde vatandaşların kendi sağlıkları için ceplerine uygun araç satın alabileceklerini ama acele de etmemeleri gerektiğini söylüyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektörü de salgının bir an önce geçmesini, fiyatların ve istihdamın eski haline dönmesini bekliyor.  O yüzden ikinci el araba alım satımı yaparken bu dönemde çok dikkatli olunup, ince eleyip sık dokumak gerekiyor.

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesini Gerekenleri sizler için derledik. Hemen yazıya gidip okuyabilirsiniz

Bahar Dilen
Yazar: Bahar Dilen

Yazar