Volkswagen Passat Üretimden Kalkıyor

Volkswagen Passat, 1973’ten beridir üretiliyor. Otomotiv devinin en sevilen ve bilinen modellerinden biri. Volkswagen neredeyse 50 yıldan beridir yollarda olan Passat’ın fişi çekmeye hazırlanıyor. Alman üreticinin gelecek planlarında Passat yok. Ünlü marka Passat’ın üretimini sonlandırıp, yoluna yeni bir araçla devam etmek istiyor. Passat’ın yerine geçecek otomobil de belli oldu. İşte detaylar.

Elektrikli araçlar son yıllarda büyük yükselişte. Tanıtımlarda elektrikli modelleri eskisine göre daha sıklıkla görüyoruz. Bazı ülkeler ise belirli bir tarihe kadar benzinli ve dizel araçları kademeli olarak kaldırıp, tamamen elektrikli araçlara geçmek için planlar açıkladı. Otomobil devleri de elektrikli araçlara yatırım yapıyor. Volkswagen de bu isimlerden biri. Geçtiğimiz günlerde Passat’ın üretiminin duracağına yönelik bazı haberler çıkmıştı. Şimdi ise Volkswagen Passat’ın yerini alacağı düşünülen yeni araçtan yeni detaylar geldi.

Otomotiv devleri elektrikli otomobillerle ilgili büyük bir dönüşüm içine girdi. Birçok marka elektrikli modellerini tanıttı. Önümüzdeki aylar içinde daha fazla elektrikli araç duyurusu da olacak. Volkswagen de bu noktada ipin ucuna sıkı sıkıya sarılan otomobil üreticilerinden biri.

Volkswagen Passat Üretimden Kalkıyor

2023’e kadar elektrikli otomobil satışında rekor seviyelere ulaşmak istediklerini belirten şirket, ID.3, ID.4 ve ID.5 Coupe SUV’nin ardından son olarak ID.Vizzion konseptiyle karşımıza çıkmıştı.

ID.Vizzion konseptinin üretim versiyonunu, Automotive News Europe’da yer alan bir habere göre Aero-B adı altında geliştiriliyor. Volkswagen, bu yeni elektrikli aracını 2023’te yollara çıkarmaya hazırlanıyor.

ID.Vizzion, gelen ilk bilgilere göre 700 km menzille gelecek ve hızlı şarj istasyonlarında 10 dakikalık kısa bir şarjın ardından 230 km boyunca yol alabilecek. Volkswagen, aracın bu etkileyici menzile ulaşmasını sağlamak için ise 84 kWh’lik bir pil kullanmayı hedefliyor.

Volkswagen Passat Üretimden Kalkıyor

Aracın tasarımı, şimdiye kadar karşımıza çıkan konsept araçlar ile benzer olacak. VW mühendislerinin tasarımı detaylandırırken özellikle maksimum aerodinamik verimlilik için çalıştığını biliyoruz.

Bu tasarım anlayışının gelecekte göreceğimiz elektrikli araçların tümünde de hakim olması mümkün. Çünkü bu sayede araçların menzilleri de artırılıyor.

Geçtiğimiz günlerde gelen bir haberle, Volkswagen’in ABD versiyonunun ardından Avrupa’da da Passat üretimini durduracağını öğrenmiştik. Bu gelişmenin ardından, 2023’te yollara çıkacak yeni elektrikli sedanın, özellikle Avrupa’da Passat’ın yerini alacağı düşünülüyor.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici