Emniyet Kemeri Kullanmanın Önemi

Emniyet kemeri kullanmanın önemi günümüzde daha da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Araç kullanırken dikkat, hem kendimiz hem de diğer insanlar için oldukça önemli bir konudur. Zira bir anlık dalgınlık telafisi olmayan sonuçlara neden olabilmekte. Bu duruma karşın bazen de elimizde olmayan nedenlerden dolayı bir kaza ile karşılaşabiliriz. Böyle bir durumda elimizden geleni yapmalı, emniyet kemerimizi kesinlikle takmalıyız. Ayrıca emniyet kemeri takmak yasal olarak da zorunludur. Emniyet kemeri kullanmanın önemine gelirsek emniyet kemeri takmak ölüm ve sakat kalma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu nedenle bir yasal sorumluluğun ötesinde hayati bir öneme sahiptir.

Emniyet kemeri kullanmak, çarpmanın etkisini azaltmaktadır. Bu etki ile savrulan araç, başka araçlara zarar verebileceği gibi seyir halindeki aracın içerisinde bulunanlara da zarar verebilir. Emniyet kemeri takıldığında çarpma etkisini vücudun bir noktasına değil, tüm vücuda eşit olarak yayılmış olur. Buna ek olarak araç içerisinde sarsılmayı azaltarak, darbeleri minimuma indirir, araç içerisinde farklı bir yere veya araç dışarısına savrulmayı önler. Hava yastığı yalnızca önden şiddetli çarpmalara karşı ek bir koruyucudur. Sürücü için hava yastıkları, kemerlerle sabitlenmiş olan vücudun, baş ile direksiyon arasındaki temasını engelleyen bir tamamlayıcısıdır. Hava yastığı emniyet kemerinin etkinliğini % 40 oranında artırmaktadır ve emniyet kemerine yardımcı olmak için araca yerleştirilmiştir. Hava yastıkları yandan çarpma ve savrulmayı önlemede hiçbir zaman emniyet kemerinin yerini tutamaz.

Bu yazıda sizlere emniyet kemeri takmanın nasıl hayati bir öneme sahip olduğunu aktaracağız.

İçindekiler

Emniyet Kemeri Tarihçesi

Emniyet kemeri bilinen en basit ancak en etkili güvenlik yöntemidir. Emniyet kemeri, tüm ulaşım araçlarında sürücüler ile yolcuların güvenliklerini sağlamak üzere otomotiv üreticileri tarafından tasarlanmış ve insanların ulaşım esnasında can güvenliklerinin sağlanması amacıyla kullanılan düzeneğe verilen isimdir. 1903 yılında Gustave Liebau tarafından icat edilen emniyet kemeri, günümüzdeki haliyle ilk kez 1953 yılında piyasaya sürülmüştür. Emniyet kemeri, bir kaza anında sürücüyü ve araçta bulunan diğer kişileri koltukta sabit tutar. Bu bakımdan, doğru koltuk ayarı sağlandıktan sonra, araç hareket etmeden önce kesinlikle emniyet kemeri takılmalıdır.

Emniyet Kemeri Kullanmanın Önemi

Dünyada Emniyet Kemeri Kullanımı

Avustralya’nın bir eyaleti olan Viktorya’da emniyet kemeri takmak 1970 yılında zorunlu hale geldi. Bu tarihten 4 yıl sonra yani 1974 yılında istatistiklere bakıldığında, ölümlerde %37’lik düşüş, yaralanmalarda da %43 lük azalma olduğu görülmekte. Bu istatistiklere benzer olarak dünyanın diğer ülkerinde de emniyet kemeri kullanımı zorunlu hale getirildikten  sonraki yıllarda trafik kazalarında ölüm ve sakat kalma oranları düşmüştür.

Ülkemizde Emniyet Kemeri Kullanımı

Ülkemizde ilk olarak “şehirlerarası karayollarında otomobil ve tescil bakımından otomobil gibi işlem gören arazi taşıtları ve minibüslerde sürücüsü ve yanında oturan yolcular için” emniyet kemeri takmak zorunlu hale getirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca 2021 yılında emniyet kemeri kullanmamanın cezası 144TL olarak belirlenmiştir.

Emniyet kemeri kullanmanın önemi açıkça ortadadır. Sizler de sağlınız için emniyet kemeri kullanmayı unutmayın.

Bilgi kategorisinde bulunan diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici