Gece Vardiyasında Çalışanların Araba Kazası Riski %300 Daha Yüksek Olabilir

Bilim, vardiyalı olarak gece çalışan milyonları potansiyel olarak etkileyen ve gece vardiyasında çalışanların araba kazası riski %300 daha yüksek olabileceğini ön gördü ve vardiyalı çalışma uyku bozukluğunu SWSD olarak tanımladı.

  • SWSD, işçilerin çalıştığı saatlerle ilgili kronik bir durum olan vardiyalı çalışma uyku bozukluğunu ifade eder. Bu rahatsızlığı olan kişilerin araba kullanmaları gerekiyorsa uykulu olduklarında daha dikkatli olmaları gerekir.
  • Missouri Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, gerçek dünya verilerini incelediler ve SWSD’li kişilerin bir kaza (veya “kazaya yakın”) olma olasılığının yüzde 300 daha fazla olduğunu keşfettiler. Uyku apnesi veya uykusuzluğu olan kişiler gibi uyku sorunları olan diğer kişilerde yüzde 30 daha fazla risk altında olduğu sonucuna vardılar.
  • Araştırmanın yazarlarından biri Car and Driver’a , mümkünse, direksiyona geçmeden önce işten sonra dinlenmenin veya toplu taşıma, taksi gibi diğer sürücülere güvenmenin en iyisi olduğunu söyledi.

Yüzyıllardır insanlar gece boyunca çalışıyorlar. Ancak 21. yüzyılda, gece vardiyasında çalışan insanlar, uzun zaman önce insanların yapmadığı bir etkiyle mücadele etmek zorunda kalabilir: daha yüksek trafik kazası riski.

Hemen hemen tanımı gereği, vardiyalı çalışma uyku bozukluğu (SWSD) genellikle dokuzdan beşe geleneksel bir işte çalışmayan ve gece boyunca çalışmak zorunda olan insanları etkiler. Clevand Clinic’e göre , ABD’deki tam zamanlı iş gücünün yaklaşık yüzde 20’sinin bir tür vardiyalı çalışma yapması gerekiyor ve bu kişilerin yüzde 10 ila 40’ı uyku bozukluğu sorunu yaşıyor olabilir. Alt uçta, bu, en az 2,5 milyon insanın SWSD’den potansiyel olarak etkileneceği anlamına gelir. Bilim adamlarının yaptığı açıklamada, bozukluğun “farklı bir uyku / uyanma programına uyum sağlamada zorluklara yol açarak uykuya dalma ve istendiğinde önemli sorunlara yol açtığını” söyledi.

Gece Vardiyasında Çalışanların Araba Kazası Riski %300 Daha Yüksek Olabilir

Missouri Üniversitesi profesörleri Praveen Edara ve Carlos Sun , Kongre tarafından oluşturulan ve 2006-2015 yılları arasında yürütülen ikinci Stratejik Karayolu Araştırma Programının bir parçası olan gerçek zaman araştırmasında toplanan verilere baktılar. Kısacası, SWSD’li kişilerin, bu durumu olmayanlara göre üç kat daha fazla çarpma (veya çarpmaya yakın bir durumda olma) olasılığıdır. 

Gece Vardiyasında Çalışanların Araba Kazası Riski Daha Fazla

Edara, Car and Driver’a verdiği demeçte, “Uykulu sürücüler için çarpışma riskinin büyüklüğü hem onlar hem de yoldaki diğer sürücüler için endişe verici .” Raporda belirtildiği gibi, 2017 yılında Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), 50.000 yaralanma ve 800’e yakın ölümle ilgili uykulu sürücülerin dahil olduğu 91.000 “polis tarafından bildirilen kaza” kaydetti. Gece vardiyasında çalışanların araba kazası riski yüksek.

SWSD’nin güvenlik üzerinde diğer uyku kesintilerinden daha büyük bir etkiye sahip olduğu henüz tam olarak belirsiz, ancak gece vardiyasında çalışanların kaza riskini en aza indirmek için uygulayabilecekleri bazı stratejiler var. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bunlar biraz dinlenmeyi veya direksiyona geçmekten kaçınmayı içerir.

Mercedes-Benz W206 Tanıtıldı

Edara, “SWSD’li sürücülerin yaşadığı artan güvenlik riski nedeniyle, geç vardiyalı işçiler, mümkün olduğunda taksi, ulaşım ağı şirketleri ve toplu taşıma gibi araç kullanmayan ulaşım yöntemlerini kullanmaya teşvik ediliyor” dedi. “Vardiyalarını tamamladıktan sonra eve geri dönmeden önce dinlenmek, riski azaltmak için başka bir seçenektir. Bu, Federal Motorlu Taşıyıcı Güvenliği İdaresi tarafından sürücü uyanıklığını artırmak için dinlenme süreleri içeren uzun mesafeli ticari sürücüler için oluşturulmuş Hizmet Saatleri yönergeleriyle tutarlıdır.”

Gece Vardiyasında Çalışanların Araba Kazası Riski %300 Daha Yüksek Olabilir

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, her yıl en çok aranan 10 güvenlik iyileştirmesinin bir listesini yayınlar. 2020–2021 listesinde uykulu sürücülerden bahsedilmezken, 2019-2020 listesinde “obstrüktif uyku apnesinin taranması ve tedavisi” ile “yorgunlukla ilgili kazaların azaltılması” yer alıyor.

Artık SWSD ile artan gece vardiyasında çalışanların araba kazası riski net bir şekilde ortaya çıkmakta.

Edara, bir sonraki adımın SWSD’li kişilerde riskin neden daha yüksek olduğunu tam olarak anlamak için tıp uzmanlarıyla çalışmak olması gerektiğini söyledi. Görünüşe göre burada bariz bir cevap var, ancak Edara daha iyi bir anlayışın onlara “bu sürücülerin ve etraflarındaki diğer sürücülerin genel güvenliğini geliştirmek ve test etmek” için yardımcı olacağını söyledi.
Çalışmanın adı “Uyku Bozuklukları ve Trafik Kazaları Riski: Doğal Bir Sürüş Çalışması Analizi” dir ve Safety Science dergisinde yayınlandı.

Gece vardiyasında çalışanların araba kazası riski %300 daha yüksek olabilir makalemiz bu şekildeydi sizler de bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici