Tamamen Elektrikli CUPRA Born Tanıtıldı

CUPRA markasının ilk sıfır emisyonlu modeli Born, elektrifikasyonu sportiflikle buluşturuyor.

2019 yılındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda SEAT logolu bir elektrikli otomobil konsepti olarak tanıtılan el-Born, yollara CUPRA logolarıyla ve Born ismiyle çıkmaya hazırlanıyor. Leon, Leon Sportstourer ve Formentor modellerinde plug-in hybrid seçeneklere yer veren CUPRA, tamamen elektrikli Cupra Born modeliyle yeni bir çağa adım atıyor.

Cupra Born

Keskin bakışlara ve tıpkı Leon’daki gibi arka bölümün tüm genişliğini kullanan LED stoplara sahip olan Cupra Born, sportif bir tasarım sunuyor. İri hava kanallarına sahip olan ön tampon, arka difüzör ve 18 ile 20 inç arasında değişen aerodinamik tasarımlı jantlarıyla sportifliğe odaklanan otomobilin sürüş karakterinin de tasarımı destekleyecek seviyede dinamik olduğu açıklanıyor.

Cupra Born

Volkswagen Grubu’nun elektrikli modellerine hayat veren MEB platformu üzerine geliştirilen Born, bu açıdan VW ID.3 ve ID.4, Skoda Enyaq ve Audi Q4 e-tron gibi grubun diğer elektrikli modelleriyle akraba. Elektrikli motoru arka aksında yer alan ve arkadan itişli bir otomobil olan Cupra Born, her ikisi de 310 Nm tork değerine ulaşan 110 kW (150 bg) ve 150 kW (204 bg) gücünde iki farklı güç seçeneği ve 45, 58 ve 77 kWh’lik üç farklı batarya kapasitesiyle sunuluyor. Otomobilin tek şarjla sürüş menzili batarya kapasitesine bağlı olarak 340 ile 540 km arasında değişiyor. 

Cupra Born

Bu seçeneklere ek olarak Cupra Born’un E-boost adındaki performans paketiyle birlikte güç 231 bg seviyesine ulaşıyor. E-Boost paketi iki farklı batarya kapasitesi sunuyor. 77 kWh bataryalı versiyonu 7 saniyelik 0-100 km/s süresi ve 540 km’lik menzile sahipken, 58 kWh’lik versiyon ise 6.6 saniyelik 0-100 ve 420 km’lik menzil değerleri sunuyor. 

CUPRA Born’un 125 kW’lik hızlı şarj istasyonunda 7 dakikada 100 km’lik menzile ulaştığı açıklanıyor. Bataryaların yüzde 5’ten yüzde 80’e doluluk seviyesine ulaşması için de sadece 35 dakikaya ihtiyaç duyuluyor.

Cupra Born

Ön:arka ağırlık dağılımı 50:50 olarak ayarlanan Cupra Born’un ön aksında MacPherson düzeni, arka aksında ise çok kollu bir süspansiyon sistemi bulunuyor. Dinamik Şasi Kontrolü (DCC) ve sportif sürüşler için ESC Sport seçeneği sunan Born, son teknoloji dijital donanımlar ve yeni nesil sürüş destek teknolojileriyle donatılmış.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici