Yugo Meraklıları Amerika’nın En Nefret Edilen Arabasını Yolda Tutuyor

Yugo meraklıları Amerika’nın en nefret edilen arabasını yolda tutuyor, bir zamanlar Amerika’nın en ucuz yeni arabalarından ve uzun zamandır ülkenin en nefret edilen araçlarından biri olan Yugo, koleksiyoncu araba pazarında önem kazanıyor. Eski Yugoslavya’nın en bilinen otomobil ihracatını yolda tutan bazı kişiler, The New York Times ile  Yugo deneyimleri hakkında konuştu ve yorumlar şaşırtıcı derecede olumlu.

Satışlar resmi olarak başlamadan önce Amerika’ya ithal edilen bir 1984 modelini restore eden Valerie Hansen, “Sırf sevilmeyenlere sahip olmanın yeniliği için, bilinmezlikten hoşlanan insanlar bulacaksınız,” diye açıklıyor. 

Öte yandan, birçok araç sahibi, otomobilin bu kadar eleştiriyi hak etmediğini düşünüyor. 

Konu Yugo’ya veya tekerlekler üzerinde tek gömlek haline gelen ( Renault LeCar gibi ) yabancı ekonomi modellerinden herhangi birine geldiğinde genellikle gözden kaçan bir nokta var : genel olarak konuşursak, kendi ülkelerinde nispeten iyi çalıştılar. Zastava, bir düzineden fazla farklı isimle tanınan Yugo’dan yaklaşık 800.000 adet üretti ve küçük hatchback Kasım 2008’e kadar üretimde kalarak Yugoslavya’dan daha uzun yaşadı. Doğu Avrupa’da 2000’li yılların başındaki kadar yaygın olmasa da, nadir görülen bir araç da değil.

Yugo Meraklıları Amerika'nın En Nefret Edilen Arabasını Yolda Tutuyor

Yugo’nun mükemmel bir işçilik örneği olduğunu söylemiyoruz, ancak Amerika’nın arabayla ilgili kötü deneyimi, Temmuz ayında Teksas’ta 12 saatlik bir sürüş için tasarlanmamasından kaynaklanıyor. Yalnız değil. 1960’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde kısa süreliğine satılan orijinal Mini’yi satın alan bir avuç sürücü de güvenilirlikten şikayet etmişti.

The New York Times ile konuşan meraklılar, Yugo’nun nahoş itibarının öne sürdüğü kadar kötü olmadığı konusunda hemfikirdi ve bu da yıldızının neden yükselmeye başladığını açıklayabilir. Temiz örnekler genellikle araba gösterilerinde ödül kazanır ve değerler hızla yükselir. Açık artırma platformu Cars & Bids , 1988 örneğini Ekim 2020’de 6.100 $’a sattı. Site tarafından 6.000 $ aralığında satılan diğer otomobiller arasında 1987 Porsche 924 ve 1990 Mercedes-Benz 500SL yer alıyor . 

Bu açıdan bakıldığında, bir zamanlar nefret edilen Yugo kendisi için pek de kötü bir şey yapmıyor; sadece yakıt deposunu doldurmak (paslı olmadığı varsayılarak) artık değerini ikiye katlamak için yeterli değil. 

Özgür Yaman
Yazar: Özgür Yaman

Yönetici