Filmlerdeki Araba Kazaları Gerçek mi?

Filmlerdeki araba kazaları gerçek mi? Son zamanlarda izlediğiniz aksiyon filmlerini bir gözden geçirmenizi istiyoruz. Kaç tanesinde kaza yapan, havaya uçan, uçurumdan atılan vs. arabalar gördünüz? Eğer arabanıza çok değer veriyorsanız, ekranda parçalanan bir araba gördüğünüzde muhtemelen korkuyorsunuzdur ve “O pahalı süper otomobili gerçekten mahvettiler mi?” diye merak etmişsinizdir.

Filmlerdeki Araba Kazaları Gerçek mi?
Filmlerdeki Araba Kazaları Gerçek mi?

Filmlerde Araba Kazaları ve Patlamalar Nasıl Yapılır?

Çoğu aksiyon filmi, gerçek pahalı arabaları yok edecek bütçeye sahip değil, ancak film yapımcıları, havalı görünümlü kovalamaca sahneleri için eski, paslı arabaları kullanmaya başvurmak istemiyorlar. Bu yüzden, seyirciyi bu aşırı pahalı ve nadir arabaların mahvolduğunu düşünmeleri için kandırmak için taviz veriyorlar.

  • Kabuklar: Bir arabanın dışarıdan şık görünmesi, içinde standart üretim bileşenlerini barındırdığı anlamına gelmez. Ucuz bir arabanın daha güzel görünmesini sağlamanın hızlı bir yolu, dışını klasik veya daha yüksek bir modele benzeyen plastik bir kabukla değiştirmektir. Bazı bağımsız şirketler, tıpkı stok arabaları gibi, kabuklarla donatılabilen çıplak kemikli çerçeveler bile inşa edecek ve satacak.
  • Değiştirme: Bir araba kovalamacası sırasında etrafta sürüldüğünü veya caddeye park edildiğini gördüğünüz şey, süslü, gerçek bir üretim arabası olabilir, ancak bir saniye sonra enkaz haline gelen veya patlayan şey olmayabilir. Kurgu ve kamera konumlandırmanın büyüsünü kullanarak, film yapımcıları güzel arabayı benzer görünümlü ancak bozulmuş bir arabaya doğru zamanda değiştirebilir, böylece el çabukluğunu fark etmezsiniz.
  • Soyma: Film yapımcıları belirli bir arabayı ekranda kullanmayı taahhüt ederse veya otomotiv sponsorları belirli modellerin öne çıkarılmasını istiyorsa, uygun fiyatlı bir çözüm, aracı en pahalı bileşenlerinden (döşeme ve teknoloji özellikleri gibi) çıkarmak ve daha düşük bir parça kullanmaktır. Bu şekilde, araç kimliğini koruyor, ancak tedarik etmek ve imha etmek çok daha uygun fiyatlı.
  • Dijital : Bu, gerçek şeyin kısaca sahte yerine geçtiği başka bir durumdur. Patlayan araba veya çoğu durumda, felaketle sonuçlanan bir felakette tahrip olmuş araba sürüleri sadece gerçek gibi görünmesi için yapılmış, bilgisayar tarafından üretilen bir dijital animasyondur.
  • Hasarlı: Bir arabanın dışarıda iyi görünmesi, iç kısmının bozulmamış olduğu anlamına gelmez. Film yapımcıları, açık artırmalardan veya hurdalıklardan hasarlı satılabilir durumda normalde mal olacaklarının bir kısmı karşılığında elde edebilirler.
Filmlerdeki Araba Kazaları Gerçek mi?
Filmlerde Araba Kazaları ve Patlamalar Nasıl Yapılır?

Özellikle The Fast and the Furious veya James Bond gibi büyük bütçeli gişe rekorları kıran filmlerde gerçek şeylerin gerçekten mahvolduğu bazı durumlar var, film yapımcıları kendileriyle gurur duyuyorlar ve on milyonlarca doları üst düzey mahvetmek için bir üne sahipler. Ama bunlar nadir görülen örneklerdir.

Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 25 Araba Temalı Film hemen tıkla öğren.

Kaynak

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici