Porsche Macan’a kapsamlı makyaj

Porsche Macan; tasarım, konfor, bağlanabilirlik ve sürüş dinamikleri bakımından geliştirmelere sahne oldu.

Porsche, 2014 yılında yollara çıkardığı kompakt SUV modeli Macan’da kapsamlı bir makyaj operasyonu gerçekleştirdi. Tasarım özellikleri, konfor, bağlanabilirlik ve sürüş dinamikleri bakımından geliştirmeler gerçekleştirilen Macan’ın motor gamı da revize edilmiş.

Tasarımı bir dizi dokunuş ile daha keskin hale getirilen Macan, gövde renginde yeniden tasarlanan ön kısmı sayesinde daha geniş bir görünüm sunuyor. Yeni GTS versiyonunda burun kısmı siyahla kaplanırken, arka kısım ise çarpıcı bir difüzöre kavuşmuş. Hem arkada hem de önde, aracın yan kanatları için opsiyonel olarak sunulan yeni bir 3 boyutlu yapı mevcut. Porsche Dinamik Aydınlatma Sistemi (PDLS) ile LED farlar ve Sport Design dış aynalar artık tüm modellerde standart olarak sunuluyor.

Porsche Macan

Macan, yeni “Metalik Papaya”, “Metalik Gentian Mavi” ve GTS Sport paketli Macan GTS için sunulan “Piton Yeşili” de dahil olmak üzere toplam 14 renk seçeneğine sahip. Individual Colour ve Paint to Sample opsiyonlarıyla Porsche Exclusive Manufaktur, Macan için tasarım özgürlüğünü ciddi oranda genişletiyor. Otomobilde daha büyük jantlar da artık standart donanım olarak yer alıyor. Jantlar Macan’da en az 19 inç, Macan S’te 20 inç, Macan GTS’te ise 21 inç ölçüleriyle sunuluyor. 

Porsche Macan

Makyajlı Porsche Macan, modern ve şık biçimde tasarlanmış orta konsolu ile ciddi oranda geliştirilmiş bir iç tasarım sunuyor. Yeni işletim konseptinde düğmeler yerine dokunmatik yüzeyler kullanılıyor. Açık biçimde düzenlenmiş kontrol modülünün ortasında daha kısa bir tasarım sunan yeni vites kumandası bulunuyor. İç tasarıma yeni renk vurguları katmak amacıyla “Gentian Mavi”, “Papaya” veya “Tebeşir” renklerindeki bir dizi deri döşeme ve kontrast dikişler artık opsiyonel olarak sunuluyor. Macan, Porsche Communications Management’ın (Porsche İletişim Yönetimi) 10.9 inçlik full HD dokunmatik ekranından veya ses komutlarıyla kontrol edilebilen birçok çevrimiçi işlevi standart donanım olarak sunmaya devam ediyor. Macan’da ayrıca 911 modelinin GT Sport direksiyonuna yer verilmiş.

Porsche Macan

Dış tasarımdaki dinamik efektler ve siyah vurgular haricinde, sadece en üst model için mevcut olan GTS Sport paketi, iç tasarım için de 18 yönlü spor koltuklar, karbon iç tasarım paketi, daha fazla deri uzantıya sahip Race-Tex döşeme, kontrast dikişli çeşitli parçalar ve piton yeşili GTS yazısı gibi birçok özel ekipmanı kapsıyor. 

ÜÇ FARKLI MOTOR SEÇENEĞİ
265 beygir güce sahip olan yeni geliştirilmiş, turbo beslemeli 4 silindirli motor, Macan model gamının giriş seviyesini temsil ediyor. Bu yeni motor ile 0-100 km/s deparını 6.2 saniyede gerçekleştiren Macan, 232 km/s maksimum hıza ulaşıyor. 

Gamın ikinci basamağında yer alan Macan S, 380 bg ile makyaj öncesine göre 26 bg daha fazla güç üreten 2.9 litrelik V6 çift turbo motora sahip. Macan S, 0’dan 100 km/s hıza 4.6 saniye ulaşırken, maksimum hız ise 259 km/s olarak açıklanıyor. 

Macan gamının en performanslısı olan GTS’in 2.9 litrelik V6 çift turbo motoru ise 60 bg artışla 440 bg güç üretiyor. Bu versiyon, Sport Chrono paketi ile 272 km/s’lik maksimum hıza çıkabiliyor ve 4.3 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiiyor. Macan’ın tüm motorları 7-ileri çift kavramalı PDK şanzımana ve Porsche aktif dört tekerlekten çekiş sistemine (PTM) sahip. 

Porsche Macan

Yeni Macan modelleri, maksimum süspansiyon konforuyla spor otomobil performansını dengeleyerek aynı zamanda geniş bir süspansiyon bant genişliği de sunuyor. Bu kapsamda optimize edilmiş gövdesi ile Macan artık sürüş durumuna ve yol koşullarına daha fazla hassasiyetle ve daha direkt bir biçimde cevap veriyor. Böylece sürücü, direksiyondan daha hızlı ve daha iyi cevap alabiliyor. Porsche Active Suspension Management (PASM) sisteminin sönümleme özellikleri gibi bileşenler bu hedef doğrultusunda yeni Macan ailesine özel olarak yeniden uyarlanmış. Macan için opsiyonel olup S ve GTS modellerinde standart donanım olarak sunulan PASM sistemi, her bir tekerleğin sönümleme kuvvetini aktif ve kesintisiz bir şekilde kontrol ediyor.

Porsche Macan

Yeni Macan GTS modelinde standart olarak sunulan ve gövdeyi 10 milimetre kadar alçaltan spor havalı süspansiyon, eski nesline kıyasla ön aksta yüzde 10 oranında daha sert ve arka aksta yüzde 15 oranında daha sıkı olması ile avantaj sağlıyor. Opsiyonel GTS Sport Paketi, performans tekerleklerine sahip 21 inçlik GT tasarım jantları, Porsche Tork Yönlendirme Sistemi (PTV Plus)) ve Sport Chrono Paketi ile aracın dinamik potansiyelini daha da artırıyor.

Göksel İleri
Yazar: Göksel İleri

Yönetici